Sesuvy svahů uzavírají v poslední době na Žatecku jednu silnici za druhou. Problém se týká hlavně komunikací nižších tříd. Před pád měsíci ujel svah mezi Sedčicemi a Větrušicemi, nedávno uzavřeli silničáři ze stejného důvodu i komunikaci u Nehasic. V obou případech na řidiče čekají objížďky. „Sesuv svahu u Nehasic začal po povodních 2012. Nyní se situace radikálně zhoršila, proto byla silnice uzavřena," sdělil Zdeněk Rytíř z Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Správa a údržba silnic Ústeckého kraje zadala podle jeho slov zpracování projektové dokumentace na sanaci svahu nad Nehasicemi. „Po obdržení této dokumentace se bude situace dál řešit," dodal. Kdy bude silnice znovu otevřena, to záleží na tom, kdy kraj přistoupí k sanaci svahu. Takové akce bývají zpravidla finančně náročné, náklady se pohybují v milionech korun.

Část svahu ujela

Od loňského roku je zavřená zmíněná silnice mezi Sedčicemi a Větrušicemi. V létě tam ujela část podmáčeného svahu a situace se zhoršila natolik, že nezbylo, než silnici pro veškerou dopravu úplně zavřít. Také v tomto případě sanace vyjde na miliony.

Na jaře 2010 ujel svah se silnicí mezi Měcholupy a Radíčevsí, sanace svahu a oprava vyšly na 4,5 milionu korun. Ze stejného důvodu, sesuv svahu, byla v roce 2011 uzavřena silnice v Líčkově. Následná oprava a sanace vyšly na zhruba 16 milionů korun. V květnu 2009 se po prudké bouři utrhl svah na silnici nad Staňkovicemi. Frekventovaná komunikace tam byla otevřena až za několik měsíců. Rok předtím byla ze stejného důvodu uzavřena silnice Žatec - Rakovník v Holedeči.