Politické hnutí Severočeši.cz se rozešlo s předsedou organizace v Lounech Petrem Srkalem.

Jeho straničtí kolegové se od něj začali odvracet po zářijovém incidentu, kdy vyprovokoval rvačku v ubytovně a následně chtěl pořádat ve městě protiromskou demonstraci.

Více o těchto událostech čtěte zde!


Petr Srkal tvrdil, že ho nejdříve okradli a pak zbili Romové tak, že skončil v nemocnici. Svoji emotivní výpověď natočil na video, které zveřejnil na internetu a vyzval k uspořádání protiromské demonstrace. Ovšem městská i státní policie popsaly incident jinak. Podle nich byl opilý a rvačku sám cíleně vyprovokoval, například do romské ubytovny se opakovaně během noci několikrát vracel.

Nová místní organizace

I tohle jeho chování vedlo ke snahám, aby skončil ve vedení místní organizace a se Severočechy neměl už nic společného. „Organizace vedená Petrem Srkalem byla rozpuštěna. V říjnu byla ve městě založena nová, kterou vede Viktor Fürst,” potvrdila Hana Čapková, vedoucí ústřední kanceláře v Mostě.Petr Srkal říká, že organizaci po souhlasu spolustraníků rozpustil sám. A důvod? „Ústředí se příliš vměšovalo do našich záležitostí,” uvedl krátce.

Zářijový incident ale nebyl jediný, proč se od něj někteří jeho dnes již bývalí přátelé začali odvracet. V dubnu založili občanského sdružení Lounské oko, které se pustilo do opravy bývalého kina Oko v Husově ulici. Taneční sál se podařilo opravit a nyní se tam konají různé akce. Rozčarování přišlo v srpnu. „Během srpna jsme požádali o přidělení grantu z Fondu T-Mobile. Začátkem listopadu jsme se dozvěděli, že nám byla přidělena suma 30 tisíc korun. Podmínkou pro zaslání dotace na účet sdružení bylo doložení nájemní smlouvy mezi sdružením Lounské Oko a majitelkou objektu. Bohužel se nám potvrdilo to, co jsme již podle chování předsedy sdružení nějakou dobu tušili. Za zády většiny členů sdružení postupně pracoval na tom, aby nájem objektu získal pro sebe. V době přidělení dotace měl již podepsanou nájemní smlouvu svým jménem, na podnikající fyzickou osobu,” zlobí se Viktor Fürst.

Částku tak museli odmítnout. „Předseda občanského sdružení zneužil důvěru svých přátel. Zneužil záměr sdružení pro své osobní cíle a členové sdružení se tak vlastně stali jeho nechtěnými sponzory. Další naše setrvání v občanském sdružení tedy nemá smysl,” dodal V. Fürst.Petr Srkal tvrzení odmítl: „Já jsem o dotaci nežádal.”