VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sezona začala, masopusty rozveselují města i vesnice

Okres Louny - Jedna z prvních akcí v okrese Louny proběhla v Brodech u Podbořan. Lidé se mohou těšit na zábavu v řadě obcí, ale i v Lounech, Žatci a Podbořanech.

6.2.2018
SDÍLEJ:

Účastníci maškarního průvodu v Brodech u Krásného Dvora. Tamní veselice v sobotu zahájila novou sezonu masopustů. Foto: Deník / Libor Želinský

„Přichází k vám průvod masek, aby se tu chvíli zasek. Bude hudba, bude tanec, zajdeme k vám na dlabanec. A vesele po tanečku, dáme si i kořalečku," zhruba tak nějak přibližně zpívali a recitovali účastníci maškarního průvodu u každého stavení v sobotu v Brodech na Podbořansku. V obci, kde trvale žije jen asi sedmdesát obyvatel, slavili tradiční masopust.

"Osada je to malá, ale tradice a pospolitost mezi lidmi i dobrá nálada tu mají své stálé místo a to je dobře," říkal starosta Krásného Dvora Zuliko Vychytil, který přišel účastníky osobně pozdravit. V minulých letech se sám i obvykle nastrojil do masky a byl členem průvodu, letos mu to ale nevyšlo kvůli jiným povinnostem, avšak na startu masopustu se tradičně objevil.

Tak vypadal masopust v Brodech loni: 

Do průvodu se zapojilo asi pětadvacet lidí, nechyběl mezi nimi například kominík, kat, vlakový výpravčí, čert, čmelák a další postavičky. K dobré náladě hrála harmonika. Účastníci prošli celou vesnici, zazpívali, zatančili, popovídali, v jednotlivých domcích dostali občerstvení. Nezapomněli se zastavit ani u lípy na návsi, která letos slaví kulatiny: vysazena byla podle pamětníků prý přesně před padesáti lety.

Veselice v Brodech byla jednou z prvních, která zahájila letošní masopustní sezonu v okrese Louny. A že ta bude pořádně bohatá: další taškařice budou pokračovat hned tuto sobotu a potom vlastně každý víkend až zhruba do poloviny března. Nyní v sobotu se například chystá masopust s průvodem třeba ve Vroutku a tam si budou muset účastníci pěkně přivstat, protože start se plánuje už kolem osmé hodiny ráno.

Oblíbené masopusty s dlouhou tradicí jsou také například ve Stradonicích, kde se účastníci sejdou rovněž tuto sobotu, ale až po obědě ve 14 hodin, nebo v Dobroměřicích, na nějž se zájemci mohou těšit 24. února. Týž den, 24. 2., proběhne také celodenní bohatý zábavný program na Statku Pohoda ve Skupicích u Postoloprt, kde bude přítomen dokonce i skutečný živý medvěd - díky známému chovateli šelem Jaroslavu Kaňovi z Veletic.

Tak vypadal loni masopust ve Skupicích: 

v Zeměchách na Lounsku: 

nebo v Žatci:

Masopustní veselí sice původně navazuje na lidové tradice ze staročeského venkova, ale v posledních letech čím dál častěji jsou jeho dějištěm i města. Letos bude probíhat například v Lounech, Žatci i Podbořanech. "V Lounech bude centrum města patřit masopustnímu maškarnímu průvodu v úterý 13. února dopoledne. Součástí bude hudba, dobroty, hlahol a rej. Akci pořádá Městská knihovna Louny ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech, městem Louny a dalšími subjekty," uvedla Dagmar Kučerová, ředitelka Městské knihovny Louny.

V Žatci je připraven bohatý program pro děti i dospělé na sobotu 17. února. "Bude spojen i s farmářskými trhy. Ty budou probíhat na náměstí od rána a nabídnou i masopustní speciality. Ve 12 hodin projde přes město maškarní průvod. Masky budou odpoledne také bruslit na kluzišti před radnicí," přiblížil některé zajímavosti z celodenního veselého programu Tomáš Kassal, mediální pracovník pro město Žatec.

V Podbořanech proběhne masopustní setkání stejně jako v Lounech v úterý 13. února. Sraz je v 15.30 hodin u žlutého husitského kostela. "Akce je prioritně určena pro rodiny s dětmi, ale zúčastnit se může každý. Těšíme se na všechny účastníky i členy průvodu, každý si může přinést svou masku, případně si ji i půjčit v prostorách Rodinného centra 1. české společnosti," uvedl Ivo Kraus z Československé církve husitské, jeden z pořadatelů.

Masopust Ilustrační foto(lidově ostatky, fašank, morav. voračky, voráčí, končiny či obecně karneval) je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek, který nastává po svátku Tří králů (6. ledna), má pevné datum, tak jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc a končí tak v rozmezí od poloviny února do počátku března.

Masopustní zvyky mají zřejmě původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. Jiný výklad původu masopustu vychází z římského náboženství, které s předjařím spojovalo vegetační a plodnostní božstva, jako je Bakchus.

V původním smyslu jde o „opuštění masa“ (slovo karneval pochází nejspíš z italského carne levare, „dát pryč maso“). Masopust pak představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. 

Zdroj: Wikipedia.org

Autor: Libor Želinský

6.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč

Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby jinde neuvedení dělník v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce: Libčeves, Jde o manipulační práci, požadavek praxe ve stavebnictví výhodou, První kontakt: Ivan Popovych, tel: 777 236 778, osobně na adrese Židovická 6, Libčeves 439 26 od 10.00 - 14.00 hod., nebo email: stojkastav@seznam.cz. Pracoviště: Stojkastav spol. s r.o. libčeves, Židovická, č.p. 6, 439 26 Libčeves. Informace: Ivan Popovych, +420 777 236 778.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 33 000 Kč

Technici elektronici přístrojů, strojů a zařízení technik lisování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce: Na Astře 3001, 438 01 Žatec, Hledáme samostatného, výkonného a šikovného kolegu, který se umí najít příčinu technických potíží a vlastní elektro vyhlášku 50 min. par. 5. , Výhodou jsou zkušenosti se vstřikolisy případně robotikou. Pozice vhodná i pro šikovné absolventy, kteří se nebojí na sobě pracovat., POŽADAVKY, SOU elektrotechnického směru, průmyslovou školu případně odpovídající praxi., Vyhláška 50 § 5 - PODMÍNKOU,, Technické myšlení, manuální zručnost, samostatnost v práci, spolehlivost, , zodpovědnost a pečlivost., VAŠIM ÚKOLEM BUDE, Provádět údržbu a opravy lisů a přidružených zařízení., Zodpovídat za technické prostoje., Technickým zásahem předcházet poruše zařízení., Optimalizovat technologii pro zkvalitnění výroby., Nepřetržitá pracovní doba., Dovolená navíc, zvýhodněné stravování, sick days - indispoziční volno, příspěvky na dojíždění, Zájemci mohou zaslat životopis na email: nabory@koito-czech.cz, tel.č..725514198, osobně na uvedené adrese po telefonické dohodě. Pracoviště: Koito czech s. r. o., Na Astře, č.p. 3001, 438 01 Žatec 1. Informace: Lenka Nowaková, +420 725 514 198.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Úředníci jinde neuvedení sociální pracovník oddělení sociálně právní ochrany dětí. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Pod Nemocnicí 2379 Louny, nástup dle dohody, Jednání s klienty, sociální šetření v rodinách, jednání s institucemi, zastupování dětí u soudních řízení, Vzdělání dle §110 zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách - vyšší odborné či vysokoškolské získané v předepsaných bakalářských studijních oborech, Stravenky, sick day, zaměstnanecký fond, pružná pracovní doba, kontakt: 415621177 v úředních hodinách, j.koziskova@mulouny.cz. Pracoviště: Město louny - louny, Pod Nemocnicí, č.p. 2379, 440 01 Louny 1. Informace: Jana Kožíšková, +420 415 621 177.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Úředníci jinde neuvedení sociální terénní pracovník na úseku sociální prevence. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Pod Nemocnicí 2379 Louny, nástup dle dohody, Terénní sociální práce s osobami ohroženými sociálním vyloučením, Vzdělání dle §110 zákona 108/2006 Sb. o sociálních službách - vyšší odborné či vysokoškolské získané v předepsaných bakalářských studijních oborech, Stravenky, sick day, zaměstnanecký fond, pružná pracovní doba, kontakt: 415621177 v úředních hodinách, j.koziskova@mulouny.cz. Pracoviště: Město louny - louny, Pod Nemocnicí, č.p. 2379, 440 01 Louny 1. Informace: Jana Kožíšková, +420 415 621 177.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Loun Kamil Sochor byl nucený také několikrát nastoupit do zápasu.

Spokojený Sochor: Náš tým s mladými má budoucnost

Litvínovský Koldům, přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě a přehrada Fláje

Anketa o stavbu století: Průběžné skóre hlasování neuvidíte

Policie žádá o pomoc v pátrání po patnáctileté dívce z Bíliny

Bílina - Policie ČR pátrá po mladistvé Kateřině Marimonové z Bíliny. Ta je od úterý dopoledne nezvěstná.

O umístění Rákosníčkova hřiště se rozhodne na konci května

Žatec - O tom, kde vyroste v Žatci Rákosníčkovo hřiště, rozhodnou tamní zastupitelé na své schůzi ve čtvrtek 31. května.

Panika ve školách kvůli GDPR? Podpisy dětí z výkresů nezmizí

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Alarmisté už koncem minulého roku strašili, že v pátek 25. května nastane apokalypsa, protože vstoupí v platnost evropské nařízení o vyšší ochraně osobních údajů. Varovali třeba, že školy přestanou učit, neboť nebudou moci vést o žácích žádný záznam, včetně známek. 

Zámek ve Stekníku zve na pěkný program Jarních rytířských slavností

Stekník /PROGRAM/ – Na zámku ve Stekníku u Žatce se v sobotu 26. května uskuteční Jarní rytířské slavnosti. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT