Město Žatec pozastavilo projekt regenerace panelového sídliště Jih 2.

Z několika etap, do kterých rekonstrukce veřejných ploch na největším žateckém sídlišti byla rozdělena, se realizovaly jen dvě.

„Projekt regenerace sídliště byl v současné době pozastaven z toho důvodu, že pro město se otevřely nové dotační tituly za mnohem výhodnějších podmínek,“ uvedl starosta města Erich Knoblauch.

Město usiluje o získání dotací například na investice do koupaliště, polikliniky a škol. V těchto případech má šanci získat dotaci ve výši až 80 procent nákladů. Ve dvou případech, kdy město získalo peníze na sídliště, dotace činila něco málo přes polovinu nákladů.

„V případě sídliště Jih jsme také museli reagovat na nepříznivé ohlasy některých občanů žijících v nově zrekonstruovaných částech sídliště. Chyby, na které jsme byli upozorněni, zpracovat do nových podmínek budoucího zadání, až se k projektu zase vrátíme,“ sdělil starosta s tím, že v současné době není jasné, kdy k regeneraci dalších částí sídliště dojde.

Dvě etapy a dost

Město rozsáhlé úpravy sídliště Jih 2 zahájilo v roce 2006 a naplánovalo je do roku 2010. Regenerace sídliště postaveného před 25 lety měla vyjít na více než 40 milionů korun. Projekt počítá s úpravami zeleně, rekonstrukcemi veřejného osvětlení a chodníků i s výstavbou dětských hřišť. První dvě etapy v okolí hotelu Garni a Růžové ulice byly realizovány v loňském a předloňském roce. Město na ně získalo dvakrát dotaci – dohromady 10 milionů korun. Ze svého přidalo osm milionů.

Při první etapě v roce 2006 za sedm milionů získalo dotaci čtyři miliony korun, při druhé etapě za 11 milionů přišlo vloni do Žatce šest milionů.

V dalších etapách regenerace sídliště byla v plánu úprava Javorové, Jabloňové a Lípové ulice včetně přilehlých Stavbařů a Jižní. V Lípové ulici mělo vzniknout při ulici Volyňských Čechů parkoviště monitorované kamerovým systémem, obdobné jako u hotelu Garni na opačné straně sídliště Jih 2. Vzniknout měla také další dětská hřiště.