Rodinné a přátelské návštěvy, před oslavami Silvestra ještě rychlé dokupování zásob, případně přesun na chaty, hory anebo hurá na další návštěvy. Na silnicích bývá během svátků rušno. Pozor ale na nástrahy, je jich podle odborníků ještě více, než při běžném provozu.

A na co si dávat největší pozor? Kvůli vánočnímu a povánočnímu shonu, nakupování, cestování, návštěvám a večírkům můžeme cítit únavu. Jsme nevyspalí nebo nervozní. Pozor dávejte hlavně při delších cestách, pokud jedete například strávit Silvestr na hory. „Dělejte pravidelné přestávky, unavený řidič zbytečně riskuje. Únava vede ke snížení pozornosti, má na svědomí až deset procent všech nehod, na dálnici až dvacet procent," říkají odborníci z Týmu silniční bezpečnosti.

Pozor na únavu a počasí

Rada druhá - hlídejte počasí. I když v prosinci bylo neobvyklé teplo, nyní se má výrazně ochladit. S nízkými teplotami přichází námraza. „Pokud je hodně špatné počasí a vy nemusíte, raději nevyjíždějte. Rozhodně se nejedná o projev ustrašenosti," pokračují experti na silniční bezpečnost. „Riziko nehody na zledovatělé silnici je až dva a půl krát vyšší než za sucha," říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Experti upozorňují také na mlhu a mokro. Pokud je špatná viditelnost, a že hustých mlh je v tomto období dost, je nutné být ještě opatrnější a ostražitější, než při běžném provozu. Sklenička tady, sklenička tam… Ani během vánočních svátků a oslav příchodu nového roku alkohol za volantem nepomáhá! A i když je někdy těžké odolat, pokud řídíte, odmítněte. „Pokud řídíte, tak bez kapky alkoholu. Jeden panák destilátu zvyšuje riziko zavinění nehody dvakrát, dva panáky už sedmkrát," vzkazují lidé zabývající se bezpečností silničního provozu.

Nepřijímejte rozhodně nabídku na svezení od řidiče, který je pod vlivem alkoholu. Pozor i na zbytkový alkohol. Pokud jste pili během předchozího večera, ráno ještě můžete „nadýchat". A i kocovina dokáže pořádně potrápit.

Rizikem mohou být i nevyježdění a nervozní, takzvaní sváteční řidiči. I na ty pozor, buďte na silnicích ohleduplní.

Přejeme šťastnou cestu!