Tři roky slibů a přes rok trvající problémové výběrové řízení provázejí rekonstrukci silnice II/224 Podbořany – Kadaň.

Peníze jsou už přiklepnuté z kraje, připraveny jsou i evropské zdroje. Výběr zhotovitele akce se snad už také podaří rychle dokončit, výběrové řízení podle úřadů může pokračovat, přesto se letos opravovat zanedbaná silnice asi nezačne. Zasáhne totiž zima a řidiči tak budou muset znovu čekat.

„Čistě technicky je možné stihnout vybrat uchazeče s nejlepší nabídkou a uzavřít s ním smlouvu ještě letos a pokud počasí dovolí, zahájit práce ještě v letošním roce, ale začínat stavbu na zimu není z technologických důvodů výhodné,“ naznačila Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje, že letos mají řidiči cestující z Podbořan do Kadaně pravděpodobně smůlu.

Podobně se před časem vyjádřil i Zdeněk Rytíř z tiskového oddělení Ústeckého kraje. Ten označil zahájení oprav v roce 2010 za současného stavu jako nereálné. Podle kraje bude nejlepší začít s opravou na jaře 2011. Odkládání mrzí řidiče i vedení Podbořan. „Není to určitě dobře. Až to bude hotové, bude se nám jezdit mnohem lépe,“ řekl Deníku Pavel Svoboda, jeden z řidičů, který po silnici II/224 často jezdí.

„Neustálé odsouvání nás hodně mrzí. Stav této komunikace je hodně špatný. Důležité ale je, že se snad už konečně začne opravovat, věříme, že jarní termín je konečný,“ připojil se k prosbám o co nejrychlejší start rekonstrukce také podbořanský starosta Radek Reindl.

Na opravu se už čeká roky

Řidiči čekají na opravu silnice už několik let. Tři poslední roky její opravu slibuje kraj, ten nejprve dlouho neměl peníze, když je sehnal, nastal problém s výběrovým řízením. To běží už od roku 2009 a zatím stále není uzavřené. Několik měsíců jeho průběh šetřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jedné ze soutěžících firem se nelíbil výběr losem do užšího výběrového řízení. „Jedna z firem napadla netransparentnost losování, podle jejich názoru nebyla umožněna kontrola nad tím, že výběr je prováděn náhodně,“ informovala Deník o stížnosti Edita Štarhová, ředitelka odboru veřejných zakázek ÚOHS.

Úřad nakonec po dlouhém zkoumání stížnost letos v srpnu zamítl, firma se ale odvolala k předsedovi ÚOHS. „Stěžovatel vzal návrh na přezkoumání zpět, v průběhu října rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o zastavení správního řízení. V současné době se pracuje na dokončení zadávacího řízení,“ přednesla radostnou zprávu pro čekající řidiče tisková mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Vyrostou dva nové kruháky

Oprava úseku Kadaň – Podbořany – Očihov má stát přes 500 milionů korun, velká část bude financována z evropských peněz. Devětadvacet zrekonstruovaných kilometrů má být první etapou, další, až do Petrohradu, má následovat v příštích letech.

Součástí oprav bude i několik mostů a dva kruhové objezdy. Jeden z nich, zcela nový, vyroste v Podbořanech na velmi frekventovaném křížení ulic Dukelské a Revoluční. Má ulehčit tamní dopravní situaci.