Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípravu R6 doprovázejí problémy

Podbořansko - Společnosti KM–Prona se nelíbí zbourání benzínové pumpy na jesenické křižovatce, odvolala se proti územnímu rozhodnutí, které vydala podbořanská radnice.

10.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Dvořák

Podbořanskem má vést nová, čtyřproudová silnice R6 Praha – Karlovy Vary. Její přípravu doprovázejí problémy.

Navíc se už neuvažuje o tom, že by se její výstavba platila z „evropských“ peněz, což může její realizaci oddálit.

Stavba R6 je na Podbořansku rozdělena do tří úseků – jesenická křižovatka – Lubenec, obchvat Lubence a Lubenec – Bošov. Tento posledně uvedený úsek je nejlépe připravený. Pokud se podaří vykoupit všechny potřebné pozemky a bude k dispozici 800 milionů korun, na kolik se stavba úseku odhaduje, mohla by se začít stavět už v příštím roce, nebo o rok později.

„Silnice R6 mezi Prahou a Karlovými Vary se z operačního programu doprava Evropské unie stavět nebude. Peníze na její výstavbu by měly přijít ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ sdělil Roman Kluzák z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Zároveň ale dodal, že nyní se finance na R6 soustřeďují na západ Čech tak, aby se brzy dostavěla silnice mezi Chebem a Karlovými Vary. Tam se také počítá s evropskými penězi.

Stavba u Lubence má začít až po roce 2010

Naopak zatím nejdál v přípravě je úsek Lubenec – jesenická křižovatka se silnicí I/27, kde se se začátkem stavby do roku 2010 nepočítá. Stavba dosud nemá ani pravomocné územní rozhodnutí. Proti němu se odvolala společnost KM–Prona. „Nelíbí se nám, že naše benzínová pumpa u jesenické křižovatky má být zbourána. Vést tam má doprovodná komunikace. Podle nás by šla její trasa vyřešit jinak,“ sdělil Deníku Vladimír Minařík, předseda představenstva společnosti.

Společnost se svým odvoláním ale zřejmě neuspěje. „Benzínová pumpa byla při rekonstrukci v roce 1998 zkolaudována jako dočasná stavba, u které právo provozovat ji končí s realizací stavby silnice R6,“ uvádí se v územní rozhodnutí, které vydal stavební úřad při Městském úřadu v Podbořanech.

Může dojít na vyvlastňování

Velké problémy při přípravě rychlostní silnice R6 na Podbořansku se pravděpodobně, a územní řízení to ukázala, objeví při stavebních řízeních. To předchází vydání stavebního povolení. Řadě majitelů pozemků se totiž stavba silnice nezamlouvá, nelíbí se jim hlavně nabízené finanční náhrady.

Silnice R6 je stavbou ve veřejném zájmu, stát může v krajním případě přistoupit k vyvlastnění pozemků. To ale může přípravu stavby značně oddálit. Dokazuje to i případ jiné rychlostní silnice v okrese Louny – komunikace R7 Praha – Chomutov. Vyvlastňování oddálilo právě probíhající stavby o několik let.

Celá R6 měla podle vládního usnesení stát v roce 2010. V současné době se odhaduje, že to bude nejdřív v roce 2015. Úseky mezi Prahou a Karlovými Vary, hlavně na Podbořansku a Rakovnicku, se budou stavět jako poslední. Výstavba na R6 se nyní soustřeďuje na úseky mezi Karlovými Vary a Chebem, kde by měla být nová silnice kompletně hotová v roce 2011.

Potěšitelné pro motoristy z Podbořanska je určitě fakt, že se na konci letošního roku zlepší cesta do Prahy. „V prosinci by měl být otevřen nový čtyřproudový úsek mezi Prahou a Pavlovem,“ uvedl Roman Kluzák. Původně k tomu mělo dojít až v příštím roce. Řidiči se tak vyhnou dopravně přetíženým obcím u Prahy – Hostivicím a Jenči.

Autor: Petr Kinšt

Místo události:
10.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pro třicetiletou Lucii Stříbrskou je focení vášeň. Poslední dva roky častěji fotí mobilem, který je vždy rychle po ruce. "Ne vždy mě baví nosit v kabelce foťák, který váží kilo a půl," směje se smartfotografka.

Velkoformátové snímky vytažené z mobilu: V Luragu vystavuje smartfotografka

Předvolební rozhovory Žateckého a lounského deníku s kandidáty z okresu na volitelných místech kandidátek

EXKLUZIVNĚ: Jak řešit potíže regionu? Deník se ptal kandidátů na poslance za vás

Fotbalovou třetí třídu vedou Staňkovice

Okres Louny - Devět kol mají za sebou fotbalisté ve III. třídě. První jsou zatím Staňkovice, tři body ztrácí Ročov, další jeden Chožov. Poslední jsou fotbalisté Cítolib B s pouhými pěti body.

Šest branek už nastříleli v I.A třídě Svída a Sulovský

Okres Louny - Ve fotbalové I.B třídě Olexa utekl ostatním střelcům. V tabulce druhé Nové Sedlo má na první Obrnice pětibodovou ztrátu.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Žatec – Město představilo plán, jak by mohl vypadat areál bývalého Dreherova pivovaru a pozdější Fruty u západního vlakového nádraží. Počítá se s hotelem, restaurací i rodinnými domy.

Naši prvňáci ze ZŠ Husova Podbořany

Každou středu vám představujeme čerstvé prvňáčky z Lounska, Žatecka a Podbořanska

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení