Příští měsíc se v okrese Louny začnou stavět tři úseky rychlostní silnice R7 Praha – Chomutov.

Stavět se má obchvat Sulce na Lounsku a dva úseky na Žatecku – mimoúrovňová křižovatka se silnicí I/27 Most – Plzeň a navazující úsek kolem zóny Triangle k Bítozevsi. Deníku to sdělil Václav Filip, náměstek ředitele pro výstavbu Ředitelství silnic a dálnic Chomutov (ŘSD).

„Výstavba těchto úseků bude zahájena v dubnu,“ sdělil V. Filip.

V současné době se prakticky jen hledá vhodný termín na slavnostní zahájení staveb. Dubnové zahájení staveb by nemělo podle V. Filipa ohrozit už ani to, že dosud nebyla formálně dokončena výběrová řízení na firmy, které úseky postaví – nejsou podepsány příslušné smlouvy mezi ŘSD a zhotoviteli. V případě Sulce se má stavět dva a půl kilometru dlouhý úsek, který odvede dopravu z vesnice. Čtyřproudová silnice povede vpravo od Sulce ve směru na Prahu. Dokončena má být počátkem roku 2010. Na obchvat naváží úseky u Panenského Týnce a Chlumčan.

Příští měsíc by měla začít také několik let odkládaná stavba mimoúrovňové křižovatky se silnicí I/27, kde na konci roku vyrostl provizorní kruhový objezd. V této souvislosti se počítá s přeložkou silnice I/27 v délce 1,4 kilometru, která R7 překlene nadjezdem. Křižovatka má být hotová v druhé polovině příštího roku.

Problémy jsou s výkupem pozemků

Navazující úsek kolem zóny Triangle je třetím úsekem silnice R7, který se má příští měsíc začít stavět. Jeho délka je 5,4 kilometru a hotov má být nejdřív. Řidičům by měl začít sloužit už v první polovině příštího roku. Tento úsek spojí mimoúrovňové křižovatky se silnicemi I/27 a už několik měsíců budovanou křižovatku se silnicí II/250 Staňkovice – Bítozeves. Silnice R7 měla být v Ústeckém kraji hotova v roce 2010, ŘSD tento termín posunulo o rok.

„Důvodem jsou problémy při přípravách staveb, hlavně s výkupem pozemků,“ vysvětlil V. Filip. I kdyby byla silnice R7 v okresech Louny a Chomutov hotová v roce 2011, na řidiče jedoucí do Prahy bude ještě čekat přes 16 kilometrů dlouhý úsek mezi Panenským Týncem a Slaným, který bude na čtyřpruh přestavěn až za několik let.

„V případě R7 ve Středočeském kraji je příprava teprve na začátku. Investiční záměr byl schválen ministerstvem dopravy loni v květnu, stavět se má začít v roce 2013,“ řekl Petr Fallada ze středočeské správy ŘSD. R7 u Slaného by tak podle plánů ŘSD měla být hotová až někdy kolem roku 2017.