Řidiči v regionu dostali dnes, v pátek 20. prosince, vánoční dárek. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odpoledne otevřelo 16 kilometrů dlouhý úsek rychlostní silnice R7 Praha – Chomutov mezi průmyslovou zónou Triangle na Žatecku a Chomutovem. Stavěl se tři roky. Jedná se o jednu z nejdelších čtyřproudových silnic, která byla za poslední roky v kraji najednou otevřena. Na nové silnici nejsou třeba dálniční známky, pro nákladní auta ale mýtnými branami zpoplatněna je.

NOVÁ SILNICE V ČÍSLECHdélka: 15,8 kilometru
šířka: 25,5 metru
cena: 4,4 miliardy korun
(bez DPH)
počet mimoúrovňových křižovatek: 4
počet mostů celkem: 20
(celková délka 1022 metrů)
protihlukové stěny: 5
(celková délka 1170 metrů)

Dnes otevřená silnice zároveň vytváří jihozápadní obchvat Chomutova a navazuje na novou silnici I/7 mezi Chomutovem a Horou svatého Šebestiána. Zlepšilo se tak spojení s Krušnými horami a Německem. Na druhém konci navázala na čtyřproudový úsek silnice R7 kolem zóny Triangle, jenž řidiči využívají od roku 2009.

Lepší podmínky pro investory

„Dostáváme hezký dárek před Vánocemi. Blízko je průmyslová zóna Triangle, pro kterou hledáme nové investory. A ti se vždy ptají, jak se do zóny dostanou. Teď máme pěkné spojení s Německem, ale ještě by to chtělo lepší spojení s Prahou. Bohužel řada úseků silnice R7 je stále jen na papíře," řekl při slavnostním otevření Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.

Narážel tak na stále chybějící úseky silnice R7 na Žatecku, Lounsku a ve středních Čechách. Silnice R7 je v současné době hotová ve třech úsecích – mezi Prahou a Slaným, pak je dokončen obchvat Sulce na Lounsku a včera přibyl úsek mezi zónou Triangle a Chomutovem. Mezi nimi zejí „díry", kde čtyřproudová silnice chybí. „Pro řidiče je nově otevřený úsek do Chomutova parádní, ale pro nás policisty to je problém. Řidiči jedou po čtyřproudové silnici rychle, když skončí, nohu z plynu ale nesundají. A právě tam, kde čtyřpruh chybí, jsme zaznamenali nárůst nehod. Letos máme v okrese Louny na dvouproudové silnici I/7 šest smrtelných nehod," sdělil Jiří Samuel, zástupce vedoucího dopravní policie v Lounech. Za hodně nebezpečná z tohoto pohledu označil obchvaty Postoloprt, Loun a Panenského Týnce. Ty jsou postavené v polovičním profilu budoucí čtyřproudové silnice, dostavba zbývajících dvou pruhů je ale v nedohlednu.

Budoucnost je nejasná

„V příštím roce na silnici R7 Praha – Chomutov žádný úsek stavět nezačneme. A jak to bude v dalších letech, teď nevíme. Příprava staveb na R7 pokračuje, nezastavila se, ale jak to bude s financováním výstavby v letech 2015 a 2016, nedokážeme nyní říct. Záležet bude hodně na nové vládě, která přijde," řekl Jiří Mayer, ředitel úseku výstavby ŘSD.

Dodal, že podle nové strategie ministerstva dopravy nepatří silnice R7 mezi klíčové tepny v ČR.

Mapa nového čtyřproudého úseku R7 mezi Vysočany a Novými Spořicemi

Trasa nového čtyřproudého úseku R7 mezi Vysočany a Novými Spořicemi.  Zdroj: ŘSD