Tlak na dostavbu silnice R7 Praha - Chomutov na čtyřpruh v celé délce sílí. K iniciativě, kterou loni odstartovali zástupci města Loun, se postupně přidali starostové a primátoři dalších sídel na trase komunikace, nyní dokonce dva senátoři a zástupci Ústeckého a Středočeského kraje.

Silnice vypadla z prioritních staveb

Nová koncepce ministerstva dopravy mění definice jednotlivých typů komunikací vyšších tříd. Některé rychlostní silnice se přesunou do kategorie dálnic a získají tak investiční prioritu - například karlovarská R6. Jiné, což je právě případ R7, zůstanou. To však znamená, že s kompletní dostavbou na čtyřpruh po celé trase Praha - Chomutov se v dohledné době nepočítá. Důvodem jsou peníze. Místo toho by měly možná v některých nedostavěných částech vzniknout třetí pruhy, což vyjde levněji.

Na lounské radnici se k tomuto tématu uskutečnilo ve středu 6. února jednání starostů a primátorů měst, zástupců obou zmíněných krajů, senátora za obvod Chomutov Václava Homolky a senátora za Lounsko a Rakovnicko Marcela Chládka. Ten setkání inicioval. Výsledkem je vznik memoranda o společném postupu, které mají dále schválit zastupitelstva měst i Ústeckého a Středočeského kraje. Ústecký kraj vyjádřil jednoznačnou podporu už dříve.

Obchvat Loun, silnice I/7„První otázka potenciálních investorů v regionu míří na dopravní obslužnost a dálniční spojení na Prahu a tamní letiště. Pokud jim tohle nenabídneme, pokud nepodpoříme podnikání, bude tato oblast mrtvá," řekl senátor Chládek. A s podobnou čerstvou zkušeností se připojil i starosta Loun Radovan Šabata. „Minulý týden jsem jednal s investorem, který by měl zájem usadit se v areálu někdejšího Elektroporcelánu. I on se nejprve ptal na dálnici na Prahu," potvrdil R. Šabata.

Chybějící čtyřpruh odrazuje investory

Problémy může nedostačující dopravní zajištění působit i při obsazování průmyslových zón, do kterých už byly z veřejných rozpočtů investovány miliardy. Například Triangle na Žatecku nebo Joseph na Mostecku. „Sice nejsme přímo na trase R7, ale je to důležitá tepna i pro nás. Máme u ní totiž zónu Joseph, která tím stavem trpí. Potenciální investoři jsou často zklamaní, že dopravní napojení není takové, jaké jsme slibovali," řekl v Lounech Vlastimil Vozka, primátor Mostu.

Zdaleka ale nejde pouze o lepší podmínky pro podnikatele. „Území, kterého se tato komunikace přímo dotýká, má spádovost 250 až 300 tisíc obyvatel," zdůraznil starosta Loun. „Ti lidé chtějí cestovat za prací i zábavou. Měli bychom nabídnout komfortně dostupné území. Nechceme slyšet další plané sliby a termíny, které už několikrát nebyly splněny," řekl rázně senátor Chládek. Stejný názor vyjádřil i primátor Chomutova Jan Mareš.

Na silnici se stalo mnoho tragédií

Ilustrační fotoDalším důležitým faktorem je plynulost a hlavně bezpečnost dopravy, ke které střídání dvoupruhu a čtyřpruhu nepřispívá. Podle statistik jde o silnici s jedním z nejvyšších počtů tragických dopravních nehod v zemi. „Nechceme, aby pomníčky za oběti nehod dále přibývaly," shodli se účastníci schůzky. Ivo Rubík, starosta Slaného a zastupitel Středočeského kraje, v této souvislosti připomněl úsek Slaný - Lotouš, který je počtem a vážností nehod nechvalně proslulý.

Nové memorandum zdaleka není posledním krokem. Jednání o dostavbě R7 se má přenést do Senátu. Téma chtějí senátoři přednést ve výboru pro dopravu a uspořádat veřejné slyšení. Podobné, jaké proběhlo loni o budoucnosti žatecké nemocnice.

A problém už má i mezinárodní přesah. Začaly se o něj zajímat partnerská města. „Kontaktoval jsem také zástupce Euroregionu Krušnohoří. Vyjádřili nám plnou podporu a měli by se k memorandu připojit. Už nejde o projekt šesti starostů, ale o mezinárodní problém," upozornil Radovan Šabata.

Dostavba si vyžádá miliardy

Řeč přišla samozřejmě i na financování dostavby. Podle Ředitelství silnic a dálnic by si už naplánované práce mezi Slaným a Bitozevsí na Žatecku měly vyžádat více než 8,5 miliardy. Jde ovšem o částky projektové, které mohou ještě významně ovlivnit výběrová řízení na zhotovitele staveb. „Pokud by nebylo možné použít prostředky z fondů Evropské unie, jistě by se dalo uvažovat o formě PPP projektu," upozornil starosta Loun. Podstatou PPP projektu je partnerství veřejného a soukromého sektoru. Spoluinvestorem stavby by se tak mohla stát soukromá firma. „Financováním se budeme zabývat na příštích schůzkách. Pravdou je, že v krizi se má investovat, jde o dobré protikrizové opatření. Mám za to, že když stát začal něco takového budovat, jistě naplánoval i to, kde na to vzít," dodal senátor M. Chládek.

RYCHLOSTNÍ SILNICE R7
• spojit má Prahu a Chomutov, její délka bude 82 kilometrů
• hotové jsou úseky Praha - Slaný, obchvat Sulce na Lounsku a úsek kolem zóny Triangle na Žatecku. Dohromady 28 km
• staví se 15 km mezi zónou Triangle a Chomutovem, hotovo má být letos
• chybět bude šest úseků v celkové délce 39 kilometrů
• některé úseky, jako například Postoloprty - Bitozeves, jsou pro stavbu připravené a čeká se na peníze. Někde ale příprava úplně stojí, například zkapacitnění obchvatu Postoloprty.