Za deset dnů bude do hor na letních pneumatikách vjezd zakázán.

Silničáři již po neděli začnou vysazovat dopravní značky „zimní výbava“. Platit ze zákona začnou ale až od 1. listopadu.

Do horských oblastí se tak bude smět vyjet jen na zimních pneumatikách, jinak řidiči hrozí až dvoutisícová pokuta. Pneuservisy mají napilno.

„V pondělí začneme umisťovat značky, ale zatím budou otočené, ze zákona totiž začnou platit až prvního listopadu. Na Mostecku jich budeme instalovat kolem pětadvaceti, většinou u výjezdů do hor,“ řekl Josef Palán ze Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

Za deset dnů řidiči po silnici na Meziboří, Klíny a další horské oblasti budou moci jezdit jen náležitě připravení. „Pokud vozidlo nebude mít zimní výbavu, řidiči hrozí pokuta do výše dva tisíce korun. Jako každoročně budeme provádět namátkové kontroly v nepravidelných intervalech,“ sdělila policejní mluvčí Alena Bartošová.

Lidé jezdí pneumatiky přezouvat už týden. „Zákazníky objednáváme, ale ještě volná místa máme. Řidiči za přezutí v průměru zaplatí sedm set až osm set korun,“ uvedl Jaroslav Šrotýř z mosteckého pneuservisu.

Podle technika pneuservisu by zimní gumy měly být od minus pěti stupňů, ale zimní guma má lepší jízdní vlastnosti už při několika stupních nad nulou. Dopravní značka „zimní výbava“ by u vjezdů do hor měla být umístěna do 30. dubna.