V okrese Louny se v roce 2016 zřejmě začne stavět jen jeden nový úsek čtyřproudové silnice. U druhého to není vůbec jisté. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok.

Stavbou, u které se předpokládá zahájení v příštím roce, je nový čtyřkilometrový úsek silnice R7 Praha - Chomutov mezi Bitozevsí a Postoloprty. Úsek s novou mimoúrovňovou křižovatkou u Postoloprt by měl stát zhruba půl miliardy korun. V rozpočtu SFDI na rok 2016 je na něj vyčleněna částka 354 milionů korun. Zbytek by měl pokrýt rozpočet fondu na rok 2017, kdy se předpokládá uvedení silnice do provozu.

Celá komunikace R7 Praha - Chomutov by měla být hotová v roce 2023. Další dva úseky, rozšíření obchvatů Loun a Panenského Týnce, by se měly začít stavět v roce 2017.

Čtěte také: Přes okres Louny povedou dvě dálnice

Ministerstvo dopravy zvažuje, že by se silnice R7 dostavěla ze soukromých peněz formou tzv. PPP projektu. Jako první se má takto dostavět silnice R4 Praha - Strakonice. „Ministerstvo dopravy tedy nejprve předpokládá řádný rozběh PPP pro R4 a především získání zkušeností s přípravou tendru pro výběr koncesionáře. Následně se bude ministerstvo zabývat i R7. Do té doby bude příprava pokračovat standardním způsobem prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic.

V roce 2016 Ministerstvo dopravy materiál k PPP na R7 tedy ještě předkládat nebude. Předpokládáme pouze zahájení stavby úseku R7 Postoloprty Bitozeves tradičně pod gescí Ředitelství silnic a dálnic, s finanční participací Státního fondu dopravní infrastruktury v průběhu roku 2016," sdělil Zdeněk Neusar, tiskový mluvčí Ministerstva dopravy ČR.

Evropské peníze mají nahradit soukromé 

Stát zvažuje dostavbu silnice R7 ze soukromých peněz, neboť na ni už nebude moc využít dotace z Evropské unie, jak tomu bylo dosud. Ty naopak chce použít při dostavbě silnice R6 Praha - Karlovy Vary. Konkrétně na obchvat Lubence na Podbořansku. I ten by se měl začít stavět v příštím roce, jeho příprava ale nabírá zpoždění. Dosud nejsou vykoupené všechny pozemky, navíc stavba obchvatu Lubence se ocitla v rozpočtu SFDI v tzv. zásobníku akcí na rok 2016, jejichž realizace zatím není finančně pokryta.

Podobné je to i se dvěma dalšími úseky silnice R6 mezi Krušovicemi, Řevničovem a Novým Strašecím. U obchvatu Lubence je tak docela možné, že se začne stavět až v roce 2017. Tento termín už uvádí samo Ředitelství silnic a dálnic.