Jedenáct měsíců potrvá uzavírka silnice Most-Praha v Sedleci.

Stavbaři a policisté v pátek 4. dubna zablokovali z obou stran zchátralý sedlecký most, který hrozí zřícením na železnici.

Demolice začnou příští týden. Silnice je neprůjezdná od vtelenských kasáren po sedleckou křižovatku, kde jsou bariéry a zákazy vjezdu. „Na některých návěstích a hlavní uzávěře je světelná signalizace, aby řidiči za tmy nezmatkovali a nedocházelo k nehodám,“ řekl včera Deníku stavbyvedoucí Jiří Slaba. Místní obousměrná objížďka vede přes Patokryje k silnici I/13 u Obrnic. Kamiony přes Patokryje nesmí.

Policii pomohou s kontrolami mostečtí strážníci. „Naše hlídka tam bude šest hodin denně v dopravní špičce,“ řekl šéf strážníků Bronislav Schwarz. „Upozorňujeme zejména řidiče vozidel nad 3,5 tuny, aby striktně dodržovali trasu objížďky vyznačenou dopravními značkami a aby si v žádném případě nezkracovali cestu přes okolní obce,“ dodal Václav Havlan z chomutovského Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Obyvatele Patokryjí čeká těžký rok. Míří tam kolony osobních aut. „Mám z toho zvýšeného provozu obavy. Chtěli jsme pojistit dům proti otřesům, ale v pojišťovnách nás odmítli,“ řekla Deníku Drahomíra Hausnerová. Bydlí na kraji obce pár metrů od silnice. Doufá, že na domu se neobjeví trhliny. Přestože má vilka nová okna, vibrace byly podle Hausnerové cítit už dříve při projetí větších aut. Nevěří, že se podaří zabránit průjezdu kamionů obcí po celou dobu uzavírky mostu. Pokud zjistí poškození domu, nevylučuje podání žaloby.

„Bude to problematické. Silnice je v Patokryjích úzká,“ sdělil Zdeněk Kriške ze sousedních Obrnic. „Riziko je velké. Řidiči by měli být opatrní,“ sdělila obyvatelka Patokryjí Věra Malkusová, matka tří dětí.

Oslovení obyvatelé ocenili vznik dvou přechodů v obci, nové veřejné osvětlení a chodníky podél silnice, které mají zvýšit jejich bezpečnost. Návěstí upozorňující na objížďky visí také na konci D8 u Lovosic, na I/7 u Loun a na I/7 a I/13 u Chomutova.