Už několik let se v Podbořanech mluví o stěhování rušného skateparku. Hluk, rozbité sklo, které občas skončí až na blízkých kurtech, kde může dojít ke zranění, nepořádek a další nepříjemnosti a stížnosti řeší a řešila až příliš často tamní radnice. Hledala proto vhodnější místo než je mezi sportovišti a nedaleko školy. Skatepark, který je v areálu Tatranu od roku 2008, se nakonec bude stěhovat za koupaliště, podle vedení města je to nejvhodnější řešení. Přesun se uskuteční ještě letos, peníze už jsou v rozpočtu a radnice v současné době vybírá firmu, která připraví novou plochu. Kritici oponují, že stěhovaní je drahé a problémy neustanou.
„Aktuálně bylo vypsáno výběrové řízení na firmu, která zajistí přípravu plochy pro skatepark za koupalištěm. Je potřeba tam upravit povrch a připravit také další věci. Chceme stěhování uskutečnit co nejdříve, do konce letošního roku by se mělo určitě stihnout," řekl Deníku Karel Honzl, podbořanský místostarosta.
Odlehlé ale dostupné místo
O vhodnějším místě pro skatepark se v Podbořanech mluvilo několik let. Vedení radnice tvrdí, že takové je právě za koupalištěm, kde má v budoucnu vzniknout areál pro aktivní odpočinek. Skatepark má být jeho součástí. „Lokalita za koupalištěm, v místech, kde se koná zimní bitva, se nám zdá pro skatepark dobrá. Je to od města odlehlejší místo, nebude tam vadit hluk, lidé tam nebydlí. Zároveň je to ale místo dobře dostupné, navíc chceme v budoucnu tuto rekreační lokalitu rozvíjet," myslí si starosta Podbořan Radek Reindl. Oblíbenou zimní bitvu stěhování nemá nijak ovlivnit, při jejím konání by se „bojovalo" jinde, rampy se mohou zamaskovat.
Nová rekreační a sportovní zóna má v budoucnu navázat na koupaliště, využívat i jeho zázemí. Radnice má plány na vznik dalších aktivit v lokalitě. „Chceme, aby nový provozovatel koupaliště rozšířil služby, aby se rozvíjelo. Aby se z místa stalo sportovně – relaxační centrum. Na koupališti už se v létě promítá, mohly by se tam ale dělat i další kulturní akce. Uvažujeme do budoucna například i o malém kempu, zázemí v areálu je. Možná jsou i další zlepšení. Za koupalištěm by pak mohlo vzniknout například hřiště pro diskgolf a další zajímavé aktivity," pokračoval v představování plánů Radek Reindl.
Stěhování přijde na půl milionu
Letošní stěhování problémového skateparku od Tatranu za koupaliště má přijít, se vším všudy, na zhruba půl milionu korun. Peníze už jsou připravené v rozpočtu. Kritici radnice tvrdí, že je částka za pouhé přestěhování vysoká, vedení v minulosti slibovalo, že náklady nebudou velké. Podle vedení radnice je ale částka odpovídající. Část plochy za koupalištěm bude nutno připravit, vyasfaltovat, zřídit přístup. Něco bude také stát samotné stěhování.
V minulosti se v Podbořanech diskutovalo i o jiných možných lokalitách, variant bylo několik, všechny byly ale nakonec odmítnuty jako nevhodné. Jedna z nich byla také na starém autobusovém nádraží, které město bude v budoucnu přebudovávat na parkoviště, protože nedaleko vzniká terminál nový. Jenže tato lokalita je na dohled od panelových domů. „Na toto místo jsme skatepark určitě nechtěli dávat, byl to jen jeden z návrhů. Hluk by lidem hodně vadil," zamítl tuto variantu Reindl.
Blízkost školy není ideální
A proč vlastně nemůže skatepark zůstat na Tatranu? Proč se má stěhovat? „Poloha skateparku v areálu Tatranu, v blízkosti kurtů, není určitě ideální. Rozbité lahve na kurtech, velký hluk, nepořádek, dlouhodobě tam řešíme různé stížnosti a problémy. Právě proto jsme o stěhování začali uvažovat, chceme ho zachovat, víme, že je využíván i slušnými uživateli. Ty neslušné se pak musíme pokusit vychovat. Poloha hlučného a problémového skateparku mezi kurty a v blízkosti školy ale ideální opravu není," zdůvodnil už dříve podbořanský starosta Radek Reindl.
Skatepark je mezi sportovišti, v areálu Tatranu, nedaleko střední školy a učiliště, od roku 2008. Tehdy tam vznikl společně s několika novými kurty na nohejbal a tenis a zázemím, celá akce stála devět milionů korun a město na ni získalo dotaci. Problémem ale v Podbořanech je, že radnice nemá nikoho, kdo by hlídal pořádek na skateparku. Zatímco jiná města mají městskou policii, Podbořany strážníky nemají. A tak hrozí, že se problémy jen přesunou na jiné místo. Právě tyto argumenty jsou nejčastěji slyšet z úst kritiků. Podle nich se jen problémy přestěhují společně se skateparkem. Na odlehlém místě mohou prý ještě vzrůst. Vedení radnice naopak říká, že určitě zmizí problém s hlukem. V odlehlejší lokalitě, která není obydlená, nebude nikomu vadit. Navíc bude dál od školy, nebudou se tam proto scházet někteří problémoví školáci. Tvrdí také, že u koupaliště bude naopak skatepark pod větším dohledem. V létě tam chodí hodně lidí, „výtečníky" by to mělo odradit.
Uvažuje se také o možnosti, že by skatepark mohla hlídat jedna z kamer, které jsou napojeny na policii a v Podbořanech pomáhají hlídat pořádek v centru města a na sídlištích.
Uvažuje se o městské policii
V poslední době se v Podbořanech také mluví o možném zřízení městské policie. Případní strážníci by s ochranou skateparku určitě mohli pomoci. Vznik městské policie měly v programu při loňských volbách takřka všechny strany, zastupitelé by ještě letos měli jednat a diskutovat, zda jsou v Podbořanech strážníci potřební nebo jestli jsou pro menší město příliš nákladní. Zda nakonec městská policie v Podbořanech vznikne je pořád otázkou. Pokud ne, bude si muset město poradit bez ní.
Skateparky mají i jiná města v okrese Louny. Vážnější problémy tam však údajně nemají. V Lounech i Žatci ale funguje městská policie, která čas od času na místa dohlíží. V Žatci je skatepark v ulici Nákladní pod hradbami už od roku 1998, je takřka v centru města, přitom ale dostatečně vzdálen od obydlených oblastí. V minulosti tam řešili menší problémy s nepořádkem. V Lounech mají skatepark v areálu bývalého letního cvičiště, tedy opět mimo obydlená místa. Funguje tam od roku 2000, někdy tam řešili pouze nepořádek po návštěvnících. Postoloprty skatepark nemají.