Problémy s rušným skateparkem, který je v areálu Tatranu mezi sportovišti od roku 2008, řeší dlouhodobě v Podbořanech. Rozbité sklo, které občas skončí až na blízkých kurtech, velký hluk a další nepříjemnosti často zaměstnávají vedení města. Několik let se proto mluví o stěhování na vhodnější místo, než je mezi sportovišti a u školy. Řešení vidí podbořanská radnice v přesunu do areálu za koupaliště, uskutečnit se má letos za půl milionu. Kritici oponují, že stěhovaní je drahé a problémy neustanou.

Vedení Podbořan by rádo za koupalištěm postupně vytvořilo areál pro aktivní odpočinek, myslí si, že skatepark by se mohl stát jeho součástí. „Lokalita za koupalištěm, v místech, kde se koná zimní bitva, se nám zdá pro skatepark dobrá. Je to od města odlehlejší místo, nebude tam vadit hluk, lidé tam nebydlí. Zároveň je to ale místo dobře dostupné, navíc chceme v budoucnu tuto rekreační lokalitu rozvíjet," myslí si podbořanský starosta. Oblíbenou bitvu stěhování nemá nijak ovlivnit, při jejím konání by se „bojovalo" jinde, rampy se mohou zamaskovat.

Připomeňte si: Zimní bitvu sledovaly stovky diváků

Stěhovat se má už letos, podbořanští zastupitelé na akci odsouhlasili v rozpočtu půl milionu korun. Kritici radnice tvrdí, že je částka za pouhé přestěhování vysoká, vedení v minulosti slibovalo, že náklady nebudou velké. Podle vedení radnice je ale částka odpovídající. Část plochy za koupalištěm bude nutno připravit, vyasfaltovat, zřídit přístup. Něco bude také stát samotné stěhování.

V minulosti se mluvilo i o jiných možných lokalitách, všechny byly ale nakonec odmítnuty jako nevhodné. Jedna z nich byla na autobusovém nádraží, které město bude přebudovávat na parkoviště. Staré nádraží má být v budoucnu zrušeno, blízko totiž vzniká nové. Lokalita autobusového nádraží je ale přímo u panelových domů, tedy na dohled od bytů. „Na toto místo bych skatepark určitě nedával. Hluk by lidem hodně vadil," zamítl tuto variantu Reindl.

Rozbité lahve, hluk a další problémy

A proč se vlastně má skatepark stěhovat? Je to nutné? Proč nemá zůstat na Tatranu? „Poloha skateparku v areálu Tatranu, v blízkosti kurtů, není určitě ideální. Rozbité lahve na kurtech, velký hluk, nepořádek, dlouhodobě tam řešíme různé stížnosti a problémy. Právě proto jsme o stěhování začali uvažovat, chceme ho zachovat, víme, že je využíván i slušnými uživateli. Ty neslušné se pak musíme pokusit vychovat. Poloha hlučného a problémového skateparku mezi kurty a v blízkosti školy ale ideální opravu není," zdůvodnil pro Deník Radek Reindl.

Skatepark je přitom mezi sportovišti, v areálu Tatranu, nedaleko střední školy a učiliště, od roku 2008. Tehdy tam vznikl společně s několika novými kurty na nohejbal a tenis a zázemím, celá akce stála devět milionů korun a město na ni získalo dotaci. Problémem v Podbořanech je, že radnice nemá nikoho, kdo by hlídal pořádek ve skateparku. Zatímco jiná města mají městskou policii, Podbořany strážníky nemají. A tak hrozí, že se problémy jen přesunou na jiné místo. Právě tím argumentují kritici. Podle nich se jen problémy přestěhují společně se skateparkem. Na odlehlém místě mohou prý ještě vzrůst.

Uvažuje se o kameře i strážnících

Vedení radnice argumentuje, že určitě zmizí problém s hlukem. V odlehlejší neobydlené lokalitě nebude nikomu vadit. Protože bude dál od školy, nebudou se tam navíc scházet někteří problémoví školáci. Zároveň radnice říká, že u koupaliště bude skatepark pod větším dohledem. V létě chodí na koupaliště velké množství lidí, „výtečníky" by to mohlo odradit. Uvažuje se také o možnosti, že by u areálu mohla být jedna z kamer, které ve městě hlídají pořádek a jsou napojené na policii.

Možné také je, že brzy v Podbořanech strážníci budou. Vznik městské policie měly v programu při loňských volbách takřka všechny strany a starosta Reindl nedávno připustil, že letos o tom budou podbořanští městští poslanci debatovat. Zda nakonec městská policie v Podbořanech vznikne je ale pořád otázkou. Uvidíme, pokud ano, bude moci dohlížet také na skatepark, pokud ne, bude si muset město poradit bez ní. Možností je právě kamera napojená na policii.

Čtěte také: Bude v Podbořanech městská policie? Radnici čeká debata

Skateparky mají i jiná města v okrese Louny. Vážnější problémy tam však nemají, Louny i Žatec ale mají městskou policii, která čas od času na místa dohlíží. V Žatci je skatepark v ulici Nákladní už od roku 1998, je takřka v centru města, přitom ale dostatečně vzdálen od obydlených oblastí. V minulosti tam řešili menší problémy s nepořádkem. V Lounech mají skatepark v areálu bývalého letního cvičiště, tedy opět mimo obydlená místa. Funguje tam od roku 2000, čas od času tam řešili pouze nepořádek po návštěvnících. Postoloprty skatepark nemají.

Podbořany chtějí koupaliště a okolí v budoucnu proměnit na rekreační a relaxační zónu. První krok učinila rada města nedávno, když vypsala nové výběrové řízení na provozovatele koupaliště.

Vedení města v loňské sezoně totiž řešilo několik problémů s dlouholetým provozovatelem – firmou Bouška. Jednalo se o stížnosti na doprovodné služby, občerstvení, na otevírací dobu a podobně. „Rádi bychom, aby nový provozovatel rozšířil služby na koupališti, aby se rozvíjelo. Aby se z místa stalo sportovně – relaxační centrum. Na koupališti už se v létě promítalo, v tom chceme pokračovat, mohly by se tam ale dělat i další kulturní akce, uvažujeme například i o malém kempu, zázemí v areálu je. Možná jsou i další zlepšení. Za koupalištěm by pak mohlo vzniknout například hřiště pro diskgolf a další zajímavé aktivity. Chceme i tuto plochu rozvíjet," řekl Radek Reindl.