U bezvládného muže byl čtyři minuty od zavolání. Ležel v bezvědomí, zastavilo se mu srdce. Dlouhé minuty bojoval žatecký strážník Ondřej Kouba o jeho život - úspěšně.

Volání o pomoc přišlo ze žatecké ulice Karla IV. ve čtvrtek 20. září v 11.07 hodin. Syn tam našel na zemi bezvládně ležícího otce. Na služebně žateckých strážníků zrovna probíhalo střídání směn, vše se přebíralo a předávalo. „Ondra ale nezaváhal, okamžitě skočil sám do auta a vyrazil na místo. Byl tam čtyři minuty od oznámení,“ chválí svého svěřence Miroslav Solar, šéf žateckých strážníků.

Kouba vyběhl do třetího patra, dorazil před příjezdem záchranné služby. Ta totiž zrovna byla ještě u jiného akutního případu. „V místnosti tam ležel na zemi u postele muž, vedle něj byl mobil, kde už syna naváděl operátor záchranky. Vystřídal jsem syna při masáži srdce,“ popisuje boj o život muže mladý žatecký strážník, který v uniformě bude pět let.

„Operátor mě naváděl, říkal ať nepřestávám, to mi hodně pomohlo. V masáži srdce jsem pak pokračoval až do příjezdu záchranky,“ pokračoval Kouba.

Sanitka s lékařem dorazila za několik minut. „Každá minuta se mi strašně táhla, bylo to hodně náročné a vyčerpávající,“ řekl Deníku Ondřej Kouba.

Udrželi ho naživu

Záchranná služba si muže převzala, pro strážníka ale ještě boj neskončil. S masáží srdce pokračoval řidič, Kouba jej ale dál střídal. Následně pomáhal také s vakem pacientovi dýchat.

Když zabraly léky a infuze a muž byl stabilizovaný, odvezla ho sanitka do nemocnice. „Byla to obrovská úleva. Nový a nepopsatelný pocit. Úplně jiné, než nácviky. Cítil jsem úlevu, dobrý pocit, že se ho podařilo zachránit. To je jeden z důvodů, proč jsem nastoupil ke strážníkům. Že mohu i pomáhat,“ svěřil se s pocity po záchraně Ondřej Kouba.

Od vedení Městské policie v Žatci se dočká strážník nejen poděkování. „Něco pro něj připravujeme, zachoval se skvěle. Ale ještě neprozradíme co, chceme, aby to bylo překvapení,“ řekl ředitel žateckých strážníků Solar.

Kouba přitom pomohl zdravotně indisponovanému letos už podruhé. V květnu s kolegou po upozornění dozorčího od kamerového systému vyrazil na Kruhové náměstí. Ležel tam na lavičce muž, vypadalo to, že je opilý. Byl také agresivní. Strážníci ale zjistili, že je diabetik. Měl akutní nedostatek cukru, hrozil mu rychlý kolaps. Vše ale díky pomoci strážníků dobře dopadlo.

Žatečtí strážníci už v minulosti zachraňovali životy několikrát. Před lety se například Daniel Burian vrhl do ledové řeky pro muže, který se rozhodl ukončit svůj život skokem z mostu. Už bezvládné tělo musel ze studené vody bleskově vytáhnout. Záchranu má na svém kontě také Zdenka Kobelčuková, která rozdýchala dítě, jež přinesla přímo na služebnu jeho matka. Dítě nedýchalo a jen rychlý zásah strážnice mu tehdy zachránil život.