A pak že ve školství chybí peníze. To asi muselo blesknout hlavou provozovatelům e-shopu, když jim dorazila objednávka z ústecké Základní a mateřské školy Nová na Kamenném Vrchu. Požadavek zněl na dodání 5,5 milionu krytů na mobilní telefony, dohromady za 1 miliardu korun.

V objednávce byly uvedeny kontaktní údaje na vedení školy. To přitom s ní ale nemělo nic společného, skutečným objednavatelem byl třináctiletý žák z 8. třídy, který veřejně přístupné kontaktní informace zneužil. „Možná je to úsměvné, ale nám v první chvíli úsměv ve tváři zmrzl,“ přiznala zástupkyně ředitele Dana Brablcová. Víc se nechtěla rozšiřovat a odkázala na ředitele Martina Kolského.

Ten byl sice včera na školení a vůbec neměl chuť se na toto téma bavit, nicméně nakonec na otázky Deníku odpověděl. „Nejdříve dorazila registrace a za pět minut žádost o potvrzení zmíněné objednávky,“ popsal ředitel, jak na věc škola přišla. Zdůraznil, že to zarazili včas a škole žádná škoda nevznikla.

Žák je "známá firma"

Vypátrání viníka prý bylo dílem okamžiku. „Známá firma“ odeslala miliardovou objednávku při hodině výuky na počítačích. „Děti v rámci ní vyhledávají různé informace, mají otevřené řady záložek a učitel nemá šanci ohlídat, zda celá třída celou dobu dělá opravdu jen to, co má,“ řekl Martin Kolský.

Školák nakonec pomohl rychlému překažení a odhalení jeho plánů tím, že byl příliš nenasytný. Kdyby objednal třeba jen jeden kryt, mohlo to pozornosti školy i uniknout. Ale miliardový obchod těžko.

Pět a půl milionu kousků by, při kapacitě střekovské školy zhruba 660 žáků, škole vystačilo, kdyby je každému žákovi dávala každý rok jako pozornost, na více než 8 tisíc let. Nebo by jimi mohla podarovávat po bezmála 60 let všechny Ústečany.

Kázeňský trest přijde

A co za to nejapnému vtipálkovi hrozí? Ze strany policie nic, tu škola ani nevolala, neboť podvodníčkovi ještě nebylo 15 let, tudíž není trestně odpovědný. „Informovali jsme jeho matku a také kurátora. Budeme to řešit na pedagogické radě a samozřejmě ho potrestáme kázeňsky,“ dodal ředitel. Napadlo ho, že by ze strany kluka mohlo jít o jakýsi akt pomsty, jeho incidenty škola totiž řešila už několikrát, naposledy před Vánocemi.

Spolužáci hodnotí případ různě. Zatímco jeden z mladších chlapců řekl, že autor je borec, když něco takového vymyslel, starší dívka to odsoudila. „Byl to blbej fór. Škola nemá dost peněz a nedej bůh, kdyby to nepřekazila. Ten kluk je problémovej Rom a já doufám, že na své chování brzo dojede,“ přála si.