Základní škola Prokopa Holého v Lounech hledá nového ředitele, a to už podruhé. V červnu se ovšem proti výběru města strhla vlna emotivních vystoupení ze strany nespokojených rodičů, vybraný kandidát nakonec ustoupil jejich tlaku a oznámil, že do funkce nenastoupí. Město muselo vypsat nový konkurz.

Zájemci o ředitelský post na největší škole ve městě se mohli přihlásit do konce října. „Byli celkem tři," uvedla Edita Hořejší, místostarostka Loun. Výběrová komise už doporučila vítězného kandidáta, definitivní rozhodnutí však učiní rada města, a to 19. listopadu.

První výběrové řízení proběhlo letos v červnu, a to ve všech základních a mateřských školách, kterých je město zřizovatelem - celkem dvanácti. Na ZŠ. P. Holého neobhájil svůj post dlouholetý oblíbený ředitel Milan Čermák. Proti výsledku se tehdy zvedla silná vlna nevole zejména ze strany rodičů a zaměstnanců školy. Část lidí i s dětmi šla dokonce demonstrovat na radnici s transparenty.

Město nyní jmenovalo novou výběrovou komisi a snažilo se povolat co nejvíc nezávislých odborníků, aby předešlo jakýmkoli útokům o „účelovosti" komise. Předsedkyní byla Edita Hořejší, dalších šest členů tvořili Martin Hrabánek, místostarosta Slaného, Miluše Mrázová z odboru školství krajského úřadu, Hana Podešvová, inspektorka České školní inspekce, Jiřina Rutová, ředitelka ZŠ Kadaň, Jitka Rajmová, pedagogická pracovnice předmětné školy, a také Helena Marešová, předsedkyně školské rady rovněž při ZŠ Prokopa Holého.

Právě posledně jmenovaná dáma zastupovala v létě nespokojené rodiče a učitele při snaze přesvědčit úředníky, aby nechali M. Čermáka ve funkci. Osobně tak teď bude moci posoudit, bylo-li nové výběrové řízení v duchu fair play či nikoliv.