Deset školáků z dvaceti si myslí, že by v České republice měl platit trest smrti. Podle získaných anonymních odpovědí by trest smrti měli dostávat pachatelé vražd. Téměř všichni školáci vědí, že v České republice trest smrti není. Před několika dny jsme provedli průzkum mezi 1 400 dětmi ve věku od šesti do patnácti let v celé České republice.

Čtyřicet procent proti trestu smrti

V lounském okrese jsme se ptali formou dotazníku dvaceti školáků z prvního i druhého stupně. Čtyřicet pět procent dětí si myslí, že by trest smrti v České republice neměl být zaveden. Někteří z nich si myslí, že vězení a doživotní pobyt za mřížemi je pro pachatele dostatečným trestem. Jeden školák odpověděl, že neví, jestli má trest smrti platit nebo ne.

Nejvíce si školáci myslí, že trest smrti si zaslouží vrazi. Padesát procent dětí uvedlo, že trest smrti by měl být udělen za vraždu a 20 procent školáků by trest smrti udělilo za vícenásobnou vraždu. Pět procent dětí uvedlo, že trest smrti by měl být udělen pachateli, který zavraždí dítě či člena rodiny, distribuuje drogy či spáchá teroristický útok.

Deset procent školáků si myslí, že trest smrti by pachateli jakéhokoliv trestného činu udělen být neměl. Školáků jsme se také ptali jestli je v ČR v současnosti zaveden trest smrti. Devadesát procent uvedlo, že ne. Jeden školák nevěděl a další si myslel, že trest smrti platí.