Stres a následní zklamání. To prožívají mnohé maminky, které chtějí svoje děti umístit do školky. Kvůli babyboomu jsou lounské školky zcela zaplněné, desítky dětí není kam dát.

Ve školkách se stojí dlouhé fronty

Kolotočem zápisů na několika mateřských školách v Lounech si prošla i maminka Monika Doubravová s dcerou Eliškou. „Po šíleném martyriu jsme nakonec školku dostaly, ale máme ji přes půl města. K zápisu jsem šla bez obav, měla jsem dohodnuto, že nás vezmou. Nakonec se ale hlásilo tolik starších dětí než Eliška, že jsme odcházely s prázdnou. Musely jsme obejít dalších několik školek. Bylo to šílené, stály se dlouhé fronty i dvě a půl hodiny, leckdy se to neobešlo bez dohadování,“ svěřila se se svou zkušeností s dcerkou maminka z Loun.

Radnice si situaci uvědomuje a hledá řešení. V úvahu přichází zřídit školku v jedné ze škol, s největší pravděpodobností by to bylo na Základní škole v ulici 28. října. Vybudovány by tam byly dvě třídy pro 50 dětí. „Nejdříve musíme nechat zpracovat projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám prostor, ve školce musí být například malé toalety pro předškoláky a další,“ uvedla tajemnice radnice Renáta Čapková. Přestavbu chce město zaplatit ze svého rozpočtu, prostředky chce hledat v rezervách.

Nová školka v lednu

Reálný termín otevření je ale až začátek příštího roku. „Do září to určitě nestihneme. Projednat to musí také rada a zastupitelé,“ doplnila vedoucí ekonomického odboru radnice Ivana Krameriusová.

Podle odhadů radnice by se tímto krokem problém s nedostatkem míst ve školách vyřešil na dalších deset let.

Mateřské školky v Lounech mají k dispozici 176 míst. O přijetí během zápisů žádali rodiče 244 dětí, z toho 218 dětí z Loun.