Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve školkách v Žatci chybí místo pro 140 dětí, tvrdí čtenářka

Žatec - Tohle číslo není přesné, oponuje starostka Žatce. Pokud by se ale potvrdil velký převis poptávky, město určitě začne situaci řešit a rodinám pomůže, slibuje starostka.

10.5.2013 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

V Žatci začíná být problém s nedostatkem míst v mateřských školách pro umístění dětí předškolního věku. Stejná situace potkala i řadu jiných měst v ČR. Například i Louny, kde loni v lednu město nakonec vyšlo vstříc žádostem rodičů a nechalo zřídit novou školku, čímž vytvořilo padesát nových míst pro děti, které se předtím do školek nedostaly.

Podle starostky Žatce Zdeňky Hamousové zaznamenalo město vyšší počet přihlášek k umístění dětí do mateřských škol už loni. „Tehdy byl převis poptávky jen mírný a neumístěno nakonec zůstalo osm dětí," uvedla starostka. Město nijak jinak situaci neřešilo a kapacity školek zatím nezvýšilo.

Už loni nezbylo místo pro osm dětí

Letos však bude situace podle všeho složitější. Podle Miroslavy Jiráskové ze Žatce je dětí, na které od září 2013 nezbylo místo v zaplněných mateřských školách, minimálně stovka. „Situace znepokojuje nejen mě, ale dalších minimálně 100 maminek. Jak bude radnice řešit současný přebytek přibližně 140 dětí, které nebyly přijaty do mateřských škol?" ptala se Miroslava Jirásková v dopise pro vedení města Žatce, který později poslala i do redakce našeho deníku. „Na jedné straně chcete, aby se děti rodily (potřebujeme přece udržet porodnici), na straně druhé, co dělají zastupitelé města pro to, aby ve městě děti byly? Co má těch 140 rodin nyní dělat? Pokud dítě nepřijmou do školky, matka přijde o práci a může jít na úřad práce. To je podpora rodinám?" ptá se dál Miroslava Jirásková.

Podle starostky Žatce Zdeňky Hamousové město ještě nezná přesné číslo zatím neumístěných dětí, ale určitě bude na situaci reagovat. „Číslo 140 je velmi předčasné a nevím, odkud se vzalo. Přesný počet neumístěných dětí bude totiž znám až kolem 10. května. Po tomto datu počet dětí a celou situaci vyhodnotíme a bude-li to nutné, zahájíme všechny potřebné kroky k tomu, aby bylo možné zajistit docházku do předškolního zařízení ve městě Žatci ještě i pro další děti," odpověděla na dotaz Deníku starostka Žatce Zdeňka Hamousová. V podobném duchu odeslala i odpověď uvedené čtenářce.

Víc přihlášek jednoho dítka

Podle starostky město už má i vytipované prostory, kde by mohla vzniknout nová školka, respektive nové třídy pro umístění dětí v rámci předškolní výchovy a vzdělávání. „Situací jsem se zabývala nejen já, ale celá rada města. Pokud se ukáže skutečně velký převis poptávky a bude nutné otevřít nové předškolní zařízení, rodičům všech nepřijatých dětí včas oznámíme případné vypsání druhého kola zápisu do školek," upřesnila starostka.

Podle ní se i při zápisech do mateřských škol před rokem, v dubnu 2012, rovněž zdálo, že je v Žatci obrovská poptávka po místech ve školkách. Avšak později se ukázalo, že mnozí rodiče podali žádost o zapsání dítěte do více mateřských škol najednou, aby měli jistotu, že svoje dítě do některé mateřské školky umístí. Z toho vznikl celkový obrovský počet přihlášek. Nakonec ale zůstalo neumístěno jen osm dětí. 

Desátého května má být situace jasnější, radnice ve spolupráci s ředitelkami mateřských škol bude mít kompletní informaci o výsledcích zápisů a sečtený souhrn z celého města. Hned potom se vedení města rozhodne, jaké budou podniknuty další kroky. Pokud to bude potřeba, vytvoří se nové třídy pro předškolní děti, slíbila starostka.

V Žatci je nyní osm mateřských škol jako samostatných právních subjektů. Od září jejich počet klesne na šest, neboť čtyři školky se sloučí do dvou kvůli snadnějšímu řízení - jde o dvojice objektů v těsném sousedství. Zastupitelé o tom rozhodli letos v březnu. Školky ve městě nyní navštěvuje zhruba 650 dětí.

Autor: Libor Želinský

10.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Tady bývala koupelna a kuchyň
AKTUALIZUJEME
8

Dva lidé zemřeli v Jirkově kvůli šesti stovkám. Žhář půjde na 15 let do vězení

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 88 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Muž, který v Žatci ohrožoval taxikáře nožem a kradl v baru, je ve vazbě

Žatec – Žatečtí kriminalisté objasnili přepadení taxikáře a krádež v baru. Podle jejich zjištění se obou skutků dopustil 35letý muž. V současné době se nachází ve vazbě, kterou na něj uvalil soud.

Průvod čertů projde znovu centrem Žatce. Pak i sousedním Mostem

Žatec, Most - Pekelné dostaveníčko proběhne v Žatci 3. prosince. Přijedou děsivé bytosti z celé země.

Do Sněmovny chce bohém v bílém klobouku a houf kormidelníků

Ústecký kraj - Bohém s bílým kloboukem, rastaman nebo prodejce semen léčivých bylin u Pirátů, případně vydavatel Teplického kurýru u Rozumných. I s takovými profesemi se můžete setkat na kandidátkách pro volby do Poslanecké sněmovny.

Velkoformátové snímky vytažené z mobilu: V Luragu vystavuje smartfotografka

Chomutov, Žatec – Na dnešní vernisáži rozdá mladá žena ze Žatce rychlé tipy, jak lépe fotit iphonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení