Ministerstvo již nemá peníze a školy si budou muset internet platit ze svého. Problém se týká i škol v okrese Louny. Doposud internetové připojení zajišťovala Telefónica O2 Czech Republic. Od začátku tohoto roku ale nedostala od ministerstva školství zaplaceno. Více než třem a půl tisícům škol tak od října oznámila, že nadále už budou muset za služby platit a uzavřít si individuální smlouvy.

„Našli jsme si náhradního poskytovatele. Do Vánoc zaplatíme dvě splátky, což nebude pro školy problém. Výhledově se náklady mohou vyšplhat na 20 až 30 tisíc korun. Peníze těžko budeme hledat, proto budeme jednat s provozovatelem školy, tedy obcí, a hledat řešení,“ řekla ředitelka Základní školy v Lenešicích Jana Ledvinová.

Na základní škole na Peruci jednají o novém dodavateli. „Do teď jsme měli internet zdarma. Jsme malá škola a znamená to pro nás zátěž. Zatím nevíme na kolik nás připojení vyjde, projednáváme podmínky,“ informovala ředitelka Jaroslava Traxlová.

Nová síť a možná soběstačnost

Základní škola v Cítolibech je bez připojení. „Zrušili jsme dosavadní internetové připojení a v současné době budujeme novou síť. Podle předběžného propočtu budeme schopni internet hradit ze svého,“ uvedla ředitelka školy Jana Vurbsová.

Některých škol se zastavení bezplatného internetu vůbec nedotkne. „Jsme velká škola a od začátku jsme si internet platili sami. Ale u menších škol to může být problém,“ dodala Věra Benešová, ředitelka Základní školy Školní v Lounech. Na 4. Základní škole v Loun budou mít internet rychlejší. „Zrušili jsme připojení Indoš a odebíráme služby od jiného dodavatele. Od příštího týdne jsme navýšili rychlost připojení,“ řekl ředitel školy Miroslav Ekrt.