Do začátku školního roku zbývá 18 dní a vše se musí stihnout včas připravit a uklidit. Ve školách se nyní maluje, uklízí a opravuje. „Jako každoročně se u nás maluje, ale letos jsme se rozhodli místo bílé barvy použít širší škálu barev. Provádíme rovněž přepažení jedné učebny, kde vznikne učebna a školní družina. Na konci srpna se pustíme také do vybudování bezbariérové toalety, jelikož naši školu navštěvují dva žáci na vozíčku. Budeme se snažit, aby práce nenarušily výuku dětí. Vymalování nás bude stát 100 až 150 tisíc, stejně tak vybudování zmiňovaných toalet,“ řekl Zdeněk Srp, ředitel ZŠ Komenského alej v Žatci.

Ani na vesnických školách se nezahálí. „Během prázdnin jsme zrekonstruovali kotelnu, vymalovali družiny a odborné třídy. Zároveň připravujeme projektový rok s názvem Škola 112. Téma si vybraly samy děti a zahrnuje všechny složky čísla 112, tedy hasiče, záchranáře, policisty. Během školního roku, budou žáci plnit různé úkoly,“ prozradila ředitelka lipenecké školy Zdeňka Jelinská.

Školy se pustily i do větších oprav a investic. Například lounská škola Prokopa Holého mimo jiné provádí zateplení prvního stupně a výměnu oken dvou pater téhož stupně. „Od zateplení si slibujeme velké úspory, které budeme moci pak využít někde jinde,“ řekl Milan Čermák, ředitel školy. „Přes prázdniny jsme se pustili do výměny celé termoregulace, která nás bude stát přes 900 tisíc korun. Jinak se maluje a uklízí,“ uvedla ředitelka Eva Hnátková.

Na lounské ZŠ Školní se letos větší opravy neprovádějí, přesto i tam je o prázdninách rušno. „Vymalovali jsme třídy a vylepšili dvě odborné učebny. Snažíme se zlepšit školní prostředí. Na prvním stupni žáci ve dvou třídách zasednou do nových lavic. Novinkou je nová interaktivní tabule. Pro starší žáky jsme rozšířili školní klub, který je velmi oblíben. Místo jedné místnosti budou moci využít dvě. Mají tam prostor ke čtení, pin-pong, zázemí pro kroužky,“ uvedla ředitelka školy Věra Benešová.

Pro nové žáky připravují základní školy tradiční i netradiční přivítání. „Prvňáčky přivítáme slavnostně ve školní jídelně a přijde se na ně podívat i místostarosta Loun Jan Čermák. Děti od nás dostanou upomínkový list a drobné dárky. Chceme, aby se děti poprvé nebály a ze školy si přinesly zajímavý zážitek,“ přiblížila první den V. Benešová. Také v Lipenci budou mít přivítání netradiční. „První školní den bude pro všechny děti netradiční, připravujeme pro ně různé úkoly v rámci projektového roku. Prvňáčky budu jako generál pasovat na žáky,“ dodala Z. Jelinská.

Školy se chystají na příchod dětí po prázdninách