Vánoční prázdniny jsou letos v ČR vyhlášeny od soboty 22. prosince do středy 2. ledna. Některým školákům se ale volné dny ještě prodlouží o jeden až dva dny navíc. Záleží na tom, jaké mají „štěstí" a do jaké školy chodí. Týká se to i řady dětí v okrese Louny.

Část škol totiž na některé konkrétní dny vyhlásila tzv. ředitelské volno a připojila ho k začátku či konci celostátně platných prázdnin.

Tak například školáci v Lubenci mohou zůstat ráno doma ve vyhřátých postelích už dnes, ve čtvrtek 20. prosince. Ředitelka školy Romana Klimentová totiž vyhlásila „z technických a organizačních důvodů" ředitelské volno na čtvrtek a pátek. Ve středu ve stejné škole probíhal den otevřených dveří.

V Lipenci jdou naposledy dnes

Děti ze školy v Lipenci mají prázdniny delší jen o jeden den navíc. Naposledy v letošním roce přijdou do tříd dnes, ve čtvrtek. Ve škole budou mít i závěrečné Vánoční posezení. Na pátek ředitelka školy Markéta Loulová vyhlásila rovněž ředitelské volno. Jako důvod uvedla další vzdělávání pedagogických pracovníků.

Delší volno bude dopřáno také dětem ze Základní školy v Postoloprtech. Dočkají se ho až po Novém roce. Ředitel školy Daniel Syrovátko vyhlásil ředitelské volno na 3. a 4. ledna 2013. Děti tak nastoupí do této školy až v pondělí 7. ledna. „Ředitelské volno se týká pouze žáků, nikoli zaměstnanců. Pro rodiče, kteří by měli problém s hlídáním dětí, bude v tyto dny v provozu školní družina, takže o děti se postaráme tímto náhradním programem. Školní jídelna pro veřejnost je v provozu od 3. ledna 2013, na ni se ředitelské volno nevztahuje," vysvětlil Daniel Syrovátko.

Stejně postupovala i ředitelka Základní školy J. A. Komenského v Lounech Dana Tužilová a vyhlásila volno na čtvrtek 3. ledna a pátek 4. ledna. „Školní jídelna a školní družina nebudou v tyto dny v provozu. Vyučování v roce 2013 začne 7. ledna," upřesnila ředitelka školy.

Děti na této škole v Lounech a Postoloprtech nastoupí do škol až 7. ledna příštího roku a jejich souvislé vánoční volno tak bude ze škol v okrese Louny nejdelší - potrvá šestnáct dní.

(ad, lib)