Jablka, banány, hrušky, pomeranče ovocné šťávy, ale i okurky dostávají zdarma školáci na školách, které se zapojily do projektu Ovoce do škol.

Ten má za cíl ukázat dětem, že zdravá výživa je pro ně přínosnější než sladkosti, hamburgry a další nezdravá lákadla.

Bojuje také proti obezitě dětí.

Žáci dostávají ovoce
a zeleninu zdarma

Ovoce dostávají děti od prvního do pátého ročníků. „Dodavatel nám dodává ovoce zhruba jednou týdně. V rámci projektu jsme také do výuky začlenili program zdravé výživy, učitelky zábavnou formou vysvětlují dětem, proč je ovoce a zelenina zdravá a proč by ji měli jíst. To je v podstatě jediná povinnost škol. Dětem se to líbí a ovoce jim chutná. Spolupráce s dodavatelem je také na dobré úrovni,“ uvedla zástupkyně pro 1. stupeň Jiřina Šlégrová ze Základní školy Draguš v Postoloprtech.

Čerstvou zeleninu a ovoce dostávají i školáci v Základní škole v Zeměchách. „Žáci dostávají čerstvé ovoce a zeleninu dvakrát týdně. Školáci jsou spokojeni, k tomu pořádáme projektové dny zdravé výživy. První dodávka ovoce nám přišla začátkem března. Zdravou výživu propagujeme na naší škole již delší dobu. Snažíme se vést děti, aby jedly zdravě,“ říká ředitelka Zdenka Dvořáková.

Kromě čerstvého ovoce a zeleniny dostanou školáci od státem schválených dodavatelů zdarma například také balené ovocné a zeleninové šťávy bez chemických přísad. V pravidlech programu vydaných ministerstvem zemědělství je doporučení, aby bylo preferováno ovoce mírného klimatického pásma, nejlépe domácí produkce.

Podpora projektu jde z Evropské unie

Projekt předpokládá pro letošní školní rok celkovou podporu ve výši 72 milionů korun, z čehož 73 % této částky je hrazeno z prostředků Evropské unie.

„Zatím se zapojilo v celé republice 2882 základních škol, což je dohromady 323 tisíc dětí,“ dodal Marek Ženkl, mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu.

Co si myslí školáci?

Co máš nejraději?

Klára Džurbanová, 10 let, ZŠ Zeměchy:
Nejradši mám okurky a jablka. Snažím se jíst nějakou zeleninu nebo ovoce denně..

Nikola Nováková, 11 let, ZŠ Zeměchy:
Nejradši mám rajčata a z ovoce pomelo. Ovoce a zeleninu jím třikrát denně..