Desítky let stavba, která je vidět z Masarykovy, ale také z Nákladní ulice v Žatci, jen chátrala.

Na první pohled zcela obyčejná budova v centru města nevzbuzovala velký zájem veřejnosti, kdo prošel okolo, myslel si často, že by bylo lepší ruinu srovnat se zemí.

Chyba. Sladovna je unikátní stavbou, nejstarší svého druhu. Už brzy se dočká velké rekonstrukce.

Před vrtochy počasí tento unikát chrání zatím jen plechová střecha, která je na budově od devadesátých let minulého století. Předtím ji desítky let od zkázy nechránilo nic. Sladovna je přitom jedinečnou architektonickou památkou, je nejstarší dochovanou v celé republice. „Jedná se o jedinou stojící sladovnu z konce 15. století, která od svého postavení sloužila svému účelu,“ přibližuje výjimečnost žatecké renesanční sladovny starosta města Erich Knoblauch.

O její osud se zajímají i významní archeologové. Kapacity v tomto oboru z Karlovy univerzity v Praze ji považují za velký unikát a doporučují komplexní archeologický průzkum. „Její unikátnost spočívá v tom, že od postavení sloužila svému původnímu účelu. Od začátku to byla sladovna. Jedna podobně stará je i v Plzni, ta ale vznikla přestavbou měšťanského domu. V Žatci jsou pod podlahou navíc zachovaná i některá technologická zařízení,“ vysvětluje archeolog Petr Čech.

Chystá se rozsáhlá rekonstrukce

V příštích měsících se objekt konečně dočká opravy. A to rozsáhlé. V rámci projektu Chrámu chmele a piva, který má proměnit budovu, jež kdysi stála z obavy před požárem těsně za městskými hradbami, v další turistické lákadlo Žatce i regionu.

„V přízemí chceme prodejnu upomínkových nebo uměleckých předmětů. Obnovena bude také pasáž z Masarykovy do Nákladní ulice. V patře plánujeme vznik expozice Žatec ve filmu, která má dokumentovat množství snímků, které ve městě vznikly. K dispozici bude také salonek pro menší kulturní akce,“ popsal nové využití stavby žatecký starosta. Unikátní podlahy v přízemí také nezůstanou skryty návštěvníkům.

Archeologové budou zkoumat

V příštích týdnech začne ve sladovně archeologický průzkum. O tom, jak rozsáhlý bude, rozhodnou žatečtí zastupitelé. Původně měl stát 400 tisíc korun, právě kvůli unikátnosti stavby je ale navrženo jeho rozšíření. Město by muselo za komplexní průzkum přihodit ještě milion korun.

„Doufám, že projde varianta rozsáhlejšího průzkumu, dozvíme se určitě opět velmi zajímavé věci o naší historii. Rozšíření průzkumu nijak neohrozí časový harmonogram prací na projektu Chrámu chmele a piva, dotace tedy nebudou v žádném případě ohroženy,“ ujišťuje starosta.

Dlouho se v Žatci předpokládalo, že budova sloužila jako špitál s kaplí. Průzkum v roce 1991 ale prokázal, že jde o sladovnu. Rekonstrukce má stát zhruba 40 milionů korun, hotovo má být v příštím roce.