Na veřejný pořádek v centru městyse dohlíží dvě kamery, které jsou na budově radnice. Slavětín je tak další obcí, která se takto rozhodla bojovat s vandaly. Kamerový systém pořídili již ve Staňkovicích a Bítozevsi.

„Od kamer si slibujeme, že ochrání veřejný majetek před vandalismem. Jedna z kamer snímá dění na dětském hřišti, které jsme zrekonstruovali. V lokalitě se scházeli skupinky mladých lidí, kteří ničili okolí. Druhým důvodem pro nasměrování kamery tímto směrem je bezpečnost dětí. Kdyby se na hřišti něco stalo, lehce se dozvíme, co přesně. Druhá kamera snímá prostor před budovou radnice,“ uvedl starosta Jaroslav Jandl.

Pořízení kamerového systému stálo městys 22 tisíc korun. „Záznam kamer je přenášen do počítače na obecním úřadě. Dění v lokalitách se nahrává. Jde proto dohledat, pokud někdo veřejný majetek poničí,“ vysvětlil J. Jandl.

Další kamery možná přibudou. „S umístěním kamer máme dobrou zkušenost. Chceme podchytit další lokality, kde jsou problémy. Uvažujeme o kamerách, které by snímaly dění u pošty a u autobusové zastávky. Jedná se o lokality, kde jsme již nějaký problém s vandaly měli,“ dodal J. Jandl.

Slavětín není první obcí, která kamerový systém pořídila. V okrese Louny snímají kamery dění v obci také v Blažimi, Staňkovicích a Bítozevsi. Ve Staňkovicích byly umístěny tři kamery. Jedna kamera sleduje nádvoří před obecním úřadem, druhá náves s autobusovými zastávkami a třetí hřbitov.

V Bítozevsi dohlíží na pořádek osm kamer. Z měst má kamery Žatec a chystají se na ně i Podbořany. O vybudování uvažují v Lounech.