V sobotu bylo slavnostně odhaleno nového zastavení, poutní odpočinkové místo s křížem, které se nachází na začátku cesty k menhiru Baba. Z kamenného podstavce se tam tyčí dvouramenný kříž, který byl kdysi umístěn právě na menhiru.

Realizace díla ve Slavětíně se chopili umělecký kovář Luděk Lůžek a akademický sochař Tomáš Polcar. Duchovní proslov pro sobotní slavnost připravil farář Ivo Šimůnek z Radonic. Slavnost měla být původně spojena s uložením obecní kroniky do podstavce kříže, ale tato věc byla odložena na jindy kvůli deštivému počasí. Lidé s deštníky ale přesto na slavnost přišli.

„V 17.století byl na menhir vsazen dvouramenný kříž, který byl násilně vylomen v době kolem sedmdesátých let. Vsadit zpátky kříž na pohanskou megalitickou stavbu je v dnešní době nevhodné. Proto jsme se rozhodli postavit na začátku polní cesty, vedoucí k menhiru, nové zastavení, na které jsme osadili kopii historického kříže. Originál bude vystaven v muzeu Konstantina Biebla. Zastavení plní několik funkcí. Vytváří alter ego k megalitické stavbě a zároveň je poutačem na začátku cesty k samotnému menhiru, poukazující na jeho křesťanskou epochu. Návštěvníci tak mohou spočinout na lavičce pod lipami, prohlédnout si kopii původního historického kříže, pak dojít k samotnému menhiru. Důležité pro nás bylo ponechat původní menhir bez výrazných stavebních zásahů, aby mohla plně vyznít jeho prostá krása,“ uvedli tvůrci. Oba jsou z blízkého regionu.

Návštěvníci si mohou před další cestou odpočinout na lavičce. Na podzim tam budou vysazeny ještě dvě lípy. V další etapě chtějí autoři vytvořit ještě jedno odpočinkové místo v blízkosti menhiru.