V tamní Křížově vile začala ve čtvrtek výstava s názvem Za loutkami Antonína Müllera, potrvá do 23. února příštího roku.

Antonín Müller v Žatci vystavuje vůbec poprvé. „Člověk má mít sny, protože ty se plní. Já jsem si přál, abych v Žatci mohl někdy vystavovat,“ řekl při vernisáži.

Hlavní náplní výstavy jsou dřevěné loutky – marionety z jeho dílny. „Návštěvníci se také seznámí s jejich návrhy, skicami, i s tím, jak jednotlivé loutky vznikají. K vidění je i loutka Čaroděje, která je dílem Antonína Müllera a je stálým inventářem Jitřenky Žatec,“ přiblížila Jitka Krouzová ze žateckého regionálního muzea, které výstavu připravilo.

Právě tento dlouholetý loutkoherecký soubor Antonína Müllera v dobách jeho dětství v rodném městě ovlivnil. „Nevím, zda Jitřenka byla onen spouštěč mé tvorby, ale na představení souboru jsem chodil každou neděli,“ vzpomněl Antonín Müller, který se v Žatci narodil v roce 1953.

Právě herci z Jitřenky se postarali o úvod vernisáže, ve scénce s loutkami Müllerovo dílo představili. Na slavnostní zahájení výstavy přišlo také několik jeho bývalých spolužáků ze žatecké Základní školy Komenského alej. Po jejím dokončení vystudoval obor řezbář na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze.

Krátce pak pracoval v Žatci jako kameník, posléze se vrátil k vystudovanému řemeslu. Od roku 1980 byl řezbářem a technologem v Ústředním loutkovém divadle v Praze. „Tam jsem začal dělat loutky. A naučil jsem se je zároveň i ovládat. Občas totiž přišli herci s tím, že nefungují, tak jsem jim musel ukázat, že fungují,“ pousmál se Müller.

Vyráběl i Spejbla s Hurvínkem

Od roku 1985 pracoval ve Studiu Jiřího Trnky v animovaného filmu a současně vyřezával loutky do galerií a divadel. Od roku 1989 je samostatným výtvarníkem, v posledních letech spolupracuje s Divadlem Spejbla a Hurvínka v Praze. Pro to vyrobil několik desítek loutek různých postav, vyřezal i několik Spejblů a Hurvínků. „Při jejich výrobě je nutné dodržet určité zákonitosti, nesmí se udělat jinak, aby zůstal zachovaný pro ně typický pohyb. Hurvínek má třeba místo boty kouli, aby mohl dělat své krouživé pohyby těla,“ vysvětlil.