Povoleno, nebo zákaz létaní? Taková otázka vyvstala v Žatci po skončení tradičního sletu ultralehkých letadel na tamním letišti Macerka. Slet vyšetřovaly úřady a konečné rozhodnutí je jasné: povoleno! Slet ultralightů byl podle úředníků v pořádku.

Oblíbené červnové setkání pilotů, které každoročně navštíví tisíce lidí, se letos potýkalo s problémy. Slet začal vyšetřovat Úřad pro civilní letectví, nakonec se spor dostal až na ministerstvo dopravy.

Ministerští úředníci mají jasno, žádné nařízení ani zákon porušen nebyl, další vyšetřování není potřeba. „Pořádání sletu bylo starostkou Žatce a ministerstvem dopravy předjednáno. Ministerstvo dopravy, které je vzhledem ke kategorii použitých letadel věcně příslušné, v současné době tuto akci nevyšetřuje, ani nevede v předmětné věci žádné správní řízení," potvrzuje Andrea Volaříková z tiskového odboru ministerstva, že slet v Žatci byl v pořádku.

Připomeňte si: Povoleno, nebo zákaz létání ? Žatecký slet vyšetřují úřady

Setkání pilotů přitom začal v létě vyšetřovat Úřad pro civilní letectví. Podle slov jeho tiskového mluvčího bylo tehdy podezření, že pořadatelé porušili zákaz užívání letiště. Na letišti přistávaly a vzlétaly desítky letadel, podle stížnosti neoprávněně. Úroveň bezpečnosti měla být snížena pod akceptovatelnou­ mez. „Podle našich informací byl porušen zákaz užívání letiště. S ohledem na probíhající povodně a plošně sníženou únosnost nezpevněných ploch lze označit v polovině června jakýkoli provoz za potencionálně nebezpečný," řekl na začátku vyšetřování Deníku Petr Navrátil, mluvčí Úřadu pro civilní letectví.

Všechna povolení byla v pořádku

Jenže… Poté si úřady případ předaly, Úřad pro civilní letectví nemá ultralehká letadla na starosti. A ministerstvo dopravy nevidí v pořádání sletu problém, ani bezpečnost prý nebyla narušena, všechna povolení byla v pořádku. Pro ultralighty platí jiná, méně přísná nařízení.

Pořadatelé byli přesvědčeni od začátku šetření, že v ničem nepochybili. Podle nich se jednalo o mstu. Na konání sletu si stěžoval Pavel Pöschl ze společnosti Cherokee Ltd., která se měla stát novým provozovatelem žateckého letiště, jenže nakonec k podpisu smlouvy mezi firmou a městem nedošlo. „Bylo to nesmyslné obvinění a osobní pomsta. Ten člověk byl od nás z klubu vyhozen a teď se mstí, rozesílá různá nesmyslná udání," myslí si Pavel Lenkvík, šéf pořadatelů sletu a žateckých pilotů. „Měli jsme na používání plochy všechna potřebná povolení. Zvláštní povolení platí pro ultralehká letadla a v Žatci přistávaly právě jen ultralighty, vše bylo nahlášeno. Velká letadla, která potřebují povolení na letiště, jsme neměli. Vše tedy bylo v pořádku," dodal Pavel Lenkvík.

Oblíbený slet se v Žatci letos konal v polovině června. Zúčastnilo se ho na šedesát letadel, přišly tisíce návštěvníků ze Žatce i širokého okolí.