Další plánovaná sluneční elektrárna v okrese Louny vyroste u Peruce. Postavit ji tam chce Krušnohorská kapitálová společenost Merklín. Měla by mít výkon 1 – 1,2 MW.

„Elektrárna bude vybudována na dvouhektarovém pozemku v průmyslové zóně za čerpací stanicí. Pozemek jsme prodali investorovi za téměř 6,2 milionu korun,“ uvedl starosta Antonín Lanc.

Sluneční elektrárna by měla stát do konce roku, práci by tam měli najít občané městyse. „Dali jsme si podmínku, že tam společnost zaměstná čtyři lidi z našeho regionu,“ upozornil starosta.

Součástí elektrárny bude i trafostanice, která bude získaný výkon transformovat a dodávat do distribuční sítě.

Starosta nepředpokládá, že by se proti výstavbě elektrárny ozvaly protesty, jako tomu bylo v minulých letech při projednávání výstavby větrných elektráren. Investor chtěl v okolí Peruce postavit několik větrníků, proti tomu se ale postavili občané a plán smetli ze stolu.

Fotovoltaickým elektrárnám na Lounsku se začíná dařit. Sluneční elektrárna vyrůstá také u Zbrašína. Elektrárna mezi Zbrašínem a Senkovem bude svým výkonem 4,5 MW patřit mezi největší v České republice. U Zbrašína se ještě v letošním začne stavět ještě jedna solární elektrárna, bude ale menší s výkonem 280 kW.

Solární elektrárny se mají budovat i jinde. Například poblíž Dubčan na Žatecku. Existují také projekty na fotovoltaické elektrárny u Stroupče na Žatecku nebo v Hradišti u Postoloprt.