Prodej pozemků pro stavbu fotovoltaické elektrárny v bývalých kasárnách už podbořanští zastupitelé jednou odmítli. Na své dubnové schůzi se k problematice ale vrátili, někteří městští poslanci totiž za její výstavbou vidí možné řešení zatím neobsazeného areálu. Další protestují, na dohled od domků je to podle nich nešťastné řešení, pozemky budou navíc na dlouhá léta blokovány.

Dlouhou a vzrušenou debatu, zda sluneční elektrárnu v Podbořanech, přesněji v areálu bývalých kasáren, ano či ne, už jednou tamní zastupitelé absolvovali. Tehdejší verdikt pro firmu, která chtěla elektrárnu využívající obnovitelné zdroje stavět, zněl: „Pozemky neprodáme, rada je nepronajme, fotovoltaická elektrárna tedy nebude,“ hlásili před několika měsíci zástupci občanů.

Zdálo se, že je vše uzavřeno, na dubnové schůzi ale přišel zastupitel Lumír Šopf s návrhem problematiku oživit. A to přesto, že žádná firma konkrétní nabídku městu neučinila. „Myslím si, že v současné době, kdy je všude krize a nelze předpokládat, že bychom pozemky lehce prodali na nějakou výrobu, je to dobré řešení. Elektrárna by provedla demolice nevzhledných objektů, navíc by nám platila za pozemky,“ přednesl ostatním kolegům.

Navrhl zřídit komisi složenou ze zastupitelů, která má prověřit všechna pro a proti takového projektu, ověřit má i možnost distribuce elektřiny do sítě ČEZu. Má také zjistit, zda má vůbec nějaká společnost zájem stavět v Podbořanech elektrárnu. „Žádná firma nás totiž od posledního jednání zastupitelstva neoslovila s přáním tady v současné době budovat elektrárnu, ani se tu nikdo neinformoval,“ sdělil starosta Podbořan Radek Reindl.

Ten je jedním z odpůrců fotovoltaické elektrárny v kasárnách. „Uvnitř města se mi to zdá jako hodně nešťastné řešení. Elektrárna by vznikla na dohled od obytné části, nebylo by to dobré. Teď tady někomu prodáváme stavební parcely, on tam postaví domky, a pak mu pod okny uděláme elektrárnu? To se mi nelíbí,“ uvedl starosta i za ostatní, kterým se nápad nelíbí, hlavní důvody, které hrají pro zamítnutí.

Na jiném místě jsou pro všichni. „Pokud by elektrárna měla vyrůst někde jinde, tak s tím nemám problém. Někde dál od města, proč ne, ale uprostřed části, kde se může město rozvíjet, to se mi nelíbí,“ dodal Reindl.

Podbořanští zastupitelé nakonec vznik komise posvětili, své výsledky a případné nabídky investorů má přednést na zářijovém jednání zástupců občanů. Pak se zastupitelé rozhodnou, zda elektrárna ano nebo ne.

Fotovoltaické elektrárny zažívají v současné době velký boom, stát totiž garantuje výkup vyprodukované elektřiny. Jedna z největších v republice se staví například ve Zbrašíně na Lounsku.