Zatím bez jediné fotovoltaické elektrárny je okres Louny. Plánů na podporu obnovitelných zdrojů energie je přitom hodně, ani jeden zatím není ale před dokončením.

Mohlo by se zdát, že v okrese Louny nikdo nepodporuje obnovitelné zdroje energie. Plánů na stavbu slunečních elektráren je tu přitom dost, vždy jsou ale zatím překážkou peníze.

I stavba fotovoltaických elektráren je totiž jen obchod, a i když cena za „zdravě“ vyrobenou elektřinu je státem garantována, ne vždy se stavba vyplatí. ČEZ navíc zájemcům vždy určí, kde se elektrárna napojí na síť, ne vždy je to výhodné.

Na tomto například ztroskotaly dva projekty u Krásného Dvora. Investoři tam chtěli vybudovat elektrárnu přímo u Krásného Dvora a také u Brodů. „ČEZ jim určil připojení do sítě desítky kilometrů od elektrárny a to by se jim nevyplatilo. Projekty byly proto ukončeny,“ prozradil Deníku František Kuna, starosta Krásného Dvora.

Zatím odložen je také záměr na stavbu 2,5 ha velké elektrárny nedaleko Stroupče u Žiželic na Žatecku. „Sháníme na projekt dotace, zatím se nám to nedaří,“ řekl podnikatel Zdeněk Hruška, který projekt představil.

Sluneční elektrárna v centru města

V Podbořanech jsou proti tamní politici. Hlavním důvodem ale je, že investor chce stavět takřka přímo ve městě – v areálu bývalých kasáren. To je přitom podle radnice jediné místo, kam se město může rozvíjet. „Jsme pro obnovitelné zdroje, ale nemůžeme nechat postavit sluneční elektrárnu takřka ve středu města. Pojďme společně s investorem hledat jiné řešení,“ navrhl starosta Podbořan Radek Reindl s tím, že vhodná by mohla být například lokalita u Dolánek.

Té se ale brání investor. „Je to daleko. Napojení by bylo neekonomické,“ připomněl Šindelář ze společnosti HomeCenter, která chtěla v Podbořanech stavět.

Nejblíže realizaci jsou tak v okrese Louny projekty, které plánují využít soukromé pozemky. Jeden takový je v Hradišti u Postoloprt. Další se chystá v Podbořanech. „Podle našich informací přišel se zajímavým projektem majitel společnosti Izopol. Kolektory chce umístit na střechy svých výrobních hal,“ dodal starosta Podbořan Radek Reindl.