Definitivní verdikt zní: Na smrti mladého Roma, který zemřel po incidentu v žatecké pizzerii loni v říjnu, nenese vinu žádná další osoba. Trestný čin se nestal, podle odborníků může za úmrtí selhání organismu a drogy. Policie proto případ, který vyvolal vlnu emocí v Žatci a kvůli kterému se i demonstrovalo, po několikaměsíčním důkladném šetření nyní odložila. Rodina zemřelého chce podat další stížnost.

„Na úmrtí muže nebylo zjištěno cizí zavinění. V případu bylo provedeno velmi důkladné šetření, toto je jeho výsledek. Protože nebyl spáchán žádný trestný čin, byl případ odložen,“ uvedl pro Deník Jindřich Koželuh, dozorující státní zástupce.

Připomeňte si: Smrt Roma v žatecké pizzerii: Rodina podala stížnost na vyšetřování

K nešťastné události došlo v Žatci v úterý 18. října 2016. Šestadvacetiletý muž přišel do pizzerie ten den již podruhé. Už předtím dělal problémy v Lounech, odvezli ho do žatecké nemocnice, odkud byl později propuštěn. Své problémy s drogami údajně nijak neřešil. Otec dvou dětí pak „vyváděl“ po Žatci několik hodin. Jeho podivné chování zaznamenali na několika místech. Už poprvé se v pizzerii choval podivně, hosté z něj měli obavy, utekl bez placení. Po pár hodinách, okolo 19. hodiny, se tam vrátil.

Reportáž FTV Prima s videozáznamem z žatecké pizzerie, kde 18. října zemřel mladý muž. autor: FTV Prima

Rozrušený návštěvník

Do Pizzerie Panamera přišel muž velmi rozrušený. Svědci tehdy tvrdili, že vypadal jako pod vlivem drog. Uvnitř obtěžoval ženy, podle kamerových záznamů je naháněl po restauraci. „Už ty dveře jakoby silně rozrazil a řítil se jakoby k nám a začal napadat jednu z těch slečen,“ popsala svědkyně.

Muž se nedal uklidnit, byl údajně dál agresivní, hosté pizzerie proto útočníka povalili na zem, zpacifikovali a přivolali policii. Vedení pizzerie i účastníci incidentu opakují, že ke zbytečnému násilí nedocházelo. Během zásahu hostů a strážníků muž zkolaboval a už se ho nepodařilo oživit.

Srdce zastavil pervitin

Cizí zavinění na smrti mladého Roma vyloučila už na počátku šetření pitva. Vyšetřovatelé ale s definitivním verdiktem a uzavřením případu čekali ještě na výsledky odborných posudků, včetně toxikologie. Svědci se shodovali, že se choval jako zdrogovaný.

Expertizy nyní potvrdily, že muž dlouhodobě drogy užíval, měl je v těle i v osudný den. Příčinou úmrtí bylo selhání organismu. Deníku to potvrdil dozorující státní zástupce. „U zemřelého nebyla příčinou smrti poškození tělesných orgánů, způsobená aktuálním atakem druhé osoby, ale důvodem byly významné fyziologické degenerativní změny vnitřních orgánů, primárně pak srdce, způsobené dlouhodobým užíváním pervitinu. Je možno dedukovat, že dlouhodobé užívání pervitinu se projevilo i na jeho psychice, kdy jeho chování a projevy, zaznamenané v průběhu celého dne, svědčí o tom, že pervitin u něj vyvolal ataky strachu, úzkosti, pocitů pronásledování s bludy,“ píše se v policejním usnesení, které má k dispozici server Romea.cz.

Rodina hovoří o nepřiměřeném násilí

Nápis nalepený na dveřích pizzérie.Rodina zemřelého a část romské komunity přitom i dál trvá na tom, že muž zkolaboval kvůli nepřiměřenému násilí. Rodina podala už dříve stížnost na vyšetřování, bylo prověřeno, chce si i nyní stěžovat na odložení případu.

Přímí svědci i vedení pizerie opakují, že ke zbytečnému násilí nedocházelo, zásah hostů a personálu byl prý přiměřený agresivitě útočníka. Podle policejního vyšetřování došlo k asi pěti úderům rukou do horní poloviny těla, ty ale host použil proto, aby muže donutil povolit bolestivý skus, mladík se mu totiž zakousl do nohy. Podle šetření způsobily tyto údery „jen nevýznamné povrchní pohmožděniny“.

Vyšetřovatelé: zásah byl adekvátní

Zásah hostů i strážníků byl podle vyšetřování adekvátní. Muže museli držet, aby dál „neřádil“. Ke zbytečnému násilí ani podle vyšetřovatelů nedošlo. „V práci policie jsem neshledal žádných pochybení,“ dodal pro Deník státní zástupce Jindřich Koželuh.

Událost vyvolala ve městě obrovskou vlnu emocí. Padalo mnoho urážek a obvinění, jak ze strany romské komunity, tak také ze strany majority. Atmosféra byla v Žatci velmi vypjatá. Hlavně pak po pietním shromáždění, stovky Romů a druhý tábor, který přišel podpořit pizzerii, kterou někteří obviňovali z incidentu, museli oddělit policejní těžkooděnci. Soudy už v současné době odsoudili několik lidí, kteří v té době vyhrožovali.

Sledovali jsme: Po pietním aktu v Žatci museli zasáhnout těžkooděnci