Státní zastupitelství podalo lounskému soudu návrh na potrestání mladíka, který vyhrožoval vypálením pizzerie v Žatci, kde v říjnu po potyčce se zákazníky za ne zcela jasných okolností zemřel Rom. Mladík čelí stíhání za nebezpečné vyhrožování, řekl ČTK okresní státní zástupce Radim Dragoun.

Mladík hrozil vypálením podniku na sociální síti Facebook. Policie případ vyšetřovala ve zkráceném řízení. "Zdejší státní zastupitelství podalo návrh na potrestání. Jednání je kvalifikováno jako přečin nebezpečné vyhrožování," řekl ČTK Dragoun. Podle právní kvalifikace hrozí za tento skutek až roční vězení nebo zákaz činnosti. Lounský soud se jím bude zabývat příští týden.

Trestů může padnout víc

Nápis nalepený na dveřích pizzérie.Zdroj: Deník / Petr KinštPodle serveru Romea.cz je obviněným devatenáctiletý Rom, který je už v podmínce. "Byly v tom silné emoce po té smrti v pizzerii. Nic z toho nemyslel vážně. Udělal chybu a chce se za to omluvit," řekl serveru jeho otec. Trestní minulost obviněného nechtěl státní zástupce komentovat.

Dragoun potvrdil, že obvinění mladíka není jediným případem, který v návaznosti na dění po úmrtí Roma policie vyšetřuje. "Doposud je vedeno trestní řízení proti jednotkám osob, kdy mimo již uvedenou právní kvalifikaci se jedná o přečiny hanobení národa, rasy, etnické a jiné skupiny a výtržnictví," dodal Dragoun.

Neštěstí, na jehož konci zůstal mrtvý Rom, se odehrálo v polovině října. Pravděpodobně zdrogovaný muž přišel do místní pizzerie, kde podle svědků obtěžoval ženy. Zákazníci ho pak drželi do příjezdu městské a následně státní policie. Mladík ale zřejmě zkolaboval a přes okamžitou první pomoc ze strany hostů restaurace zemřel. Pitva neprokázala cizí zavinění, příčinu smrti by měla objasnit laboratorní vyšetření. Případem se dál zabývají kriminalisté. Majitelé nechali pizzerii téměř týden uzavřenou. Oni i personál byli opakovaně terčem urážek a výhrůžek. Kvůli incidentu se konci října sešlo na pietním shromáždění asi 400 lidí, kteří uctili památku mrtvého.

Sledovali jsme: Po pietním aktu v Žatci museli zasáhnout těžkooděnci

(trm sd)