Ani výsledky pitvy, která vyloučila cizí zavinění a napověděla, že mladíkovi po incidentu v Pizzerii Panamera pravděpodobně selhal organismus, neuklidnily napjatou atmosféru v Žatci. Ve městě už se konalo několik shromáždění, dnes, ve čtvrtek 27. října, má proběhnout vzpomínkový pietní akt. Situace v Žatci je vypjatá, objevily se už také vážné výhrůžky, zabývá se jimi policie. Také na sociálních sítích se strhla lavina osočování a vyhrožování.

Velmi vyhrocené jsou diskuze nejen na facebooku, ale také ve městě. „Ve vzduchu" jsou vážné výhrůžky, obvinění, objevují se slova o mstě, rasismu a podobně. Ke slovnímu napadání přitom dochází z obou "táborů".

Restaurace kvůli výhrůžkám zavřela

Nápis nalepený na dveřích pizzérie.Problémy má také Pizzerie Panamera, kde k nešťastné události v úterý 18. října navečer došlo. Na několik dní musela kvůli obavám zavřít. Část romské komunity ji viní z úmrtí mladého muže, na restauraci se objevil nápis „Vrazi" a personálu je údajně často vyhrožováno.

O svou rodinu a sebe se bojí také kuchař restaurace Petr Provazník. Na facebooku jej totiž někteří lidé z romské komunity označili za vraha. Zveřejněna byla jeho fotografie, je mu vyhrožováno smrtí a pomstou. Přitom Provazník v době incidentu vůbec v pizzerii nebyl. Potvrdilo to i vedení restaurace. „Byl jsem doma, v práci jsem vůbec nebyl. Že se něco stalo jsem se dozvěděl až pozdě večer," říká.

Kuchař se stal štvancem

Vážné výhrůžky a slovní útoky už prověřuje také policie. „Zabýváme se všemi okolnostmi tohoto případu. Samozřejmě prošetřujeme a budeme prověřovat také vyhrožování a další události," uvedla pro Deník Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Kuchař, který obdržel výhrůžky, si už kvůli útokům musel zrušit účet na sociálních sítích, s rodinou raději odjel ze Žatce. „Obviňují mě z něčeho, co jsem neudělal, vůbec jsem u toho nebyl. Nevím, jak se tomu bránit. Já bych se s výhrůžkami ještě nějak srovnal, týká se to ale celé rodiny," pokračoval Petr Provazník.

Proč právě on? Možností je, že si jej někteří lidé spojili s neověřenou informací, že u incidentu byli přítomní lidé se zkušenostmi s bojovým uměním. Kuchař se mu sice věnuje, ale jak opakuje, v době potyčky v pizzerii vůbec nebyl.

Záznamy kamer mají vše osvětlit

Ani další zaměstnanci pizzerie ale nejsou ušetřeni osočování. „Je to velice smutná událost, je nám to velmi líto. Žádný zaměstnanec Cafe Pizzerie Panamera nenese vinu na úmrtí mladého muže. S policií plně spolupracujeme, předali jsme jí všechny záznamy z našich bezpečnostních kamer. Doufáme, že se situace brzy uklidní," řekl Deníku Milan Bočkai, manažer restaurace.

Na internetu se už také objevila videa, kde někteří lidé nadávají přítomným hlídkujícím policistům a vulgárně je urážejí. Také tyto výpady chce policie prošetřit.

Vyhrožování a slovní ataky ale nevychází jen od některých lidí z romské komunity, také na adresu Romů jsou slyšet vážná slovní napadání a osočování.

Pietní shromáždění nebo demonstrace?

Napjatá bude v Žatci situace i dnes, kdy se chystá na náměstí Svobody velké pietní shromáždění, očekává se příjezd lidí z širokého okolí. Pořadatelé z romské komunity chtějí v poklidu uctít památku zesnulého mladého muže, vyzývají všechny ke klidu.

Panují ale obavy z vyhrocení situace. Původně se měl konat také pochod z náměstí až k pizzerii, organizátoři akce jej ale nakonec zrušili. Uspořádat chtějí jen pietní akt přímo na centrálním náměstí. Otázkou ale zůstává, co udělají účastníci shromáždění po jeho konci. Je možné, že se k pizzerii spontánně vydají. Policie výrazně posílí dohled nad městem, na akci se připravuje.

Čtěte také: V Žatci se bude ve čtvrtek konat pietní shromáždění a pochod kvůli smrti Roma

Akci sleduje také vedení města. Účastnilo se schůzky, která měla přispět ke zklidnění situace. Na té bylo rodičům zesnulého přislíbeno, že se mohou podívat na kamerové záznamy z události, aby se přesvědčili, jak celý incident vznikl a jak byl řešen. Podle svědků, se kterými Deník komunikoval, má na nich být vidět, že zákrok hostů i policistů byl v dané situaci přiměřený.

Zda na pietním shromáždění na náměstí Svobody v Žatci vystoupí také zástupci města, zatím ale není jasné. „Nikdo mě neoslovil. V průběhu shromáždění budu na radnici, pokud budu k tomu vyzvaná, určitě vystoupím," sdělila žatecká starostka Zdeňka Hamousová. Podle svých slov se kvůli dění v Žatci omluvila z pátečních oslav státního svátku na Pražském hradě, kam byla z titulu své funkce senátorky pozvána. „Kvůli situaci v Žatci raději zůstanu ve městě. A to celý víkend. Nikdo teď neví, co se bude dál dít. Pokud by se přece jen dělo něco mimořádného, chci být ve městě k dispozici," vysvětlila. „Pokud by tato mimořádná situace v Žatci nebyla, oslav na Hradě bych se zúčastnila. Beru to jako připomínku státního svátku. Dění kolem státních vyznamenání vnímám kvůli situaci v Žatci jen zcela okrajově," dodala.

Čeká se na laboratorní testy

K nešťastnému incidentu došlo v Žatci v úterý 18. října večer. Podle vyšetřování kriminalistů nemohou za smrt 27letého muže z Loun zranění z potyčky. Pitva vyloučila cizí zavinění, mladík pravděpodobně zemřel na selhání organismu. „Podle prvotních výsledků pitvy nebylo zjištěno cizí zavinění," uvedla policejní mluvčí Jaromíra Střelcová.

Do žatecké Pizzerie Panamera měl z Kruhového náměstí přijít muž značně rozrušený. Podle některých svědků, se kterými Deník mluvil, se zdálo, že by mohl být pod vlivem drog. I to policie zkoumá. Přesnou příčinu smrti mladíka rozrušeného už před potyčkou, ale určitě také během ní, mají pomoci určit laboratorní testy. Definitivní výsledky a závěry mají být známé v řádu týdnů.

Co se dělo v pizzerii?

Uvnitř měl otec dvou dětí velmi výrazně obtěžovat hosty restaurace a obsluhu, útočit měl na ženy. Nedal se prý uklidnit, byl dál agresivní. Následně pak hosté a obsluha muže fyzicky zpacifikovali. Na místě pak také zasahovali strážníci a Policie ČR. Mezitím muž zkolaboval, ani přivolaná lékařská pomoc ho ale už nedokázala zachránit.

Okolnosti kauzy dál kriminalisté prošetřují. Policie vyzvala i další případné svědky, aby se přihlásili. K dispozici jsou také kamerové záznamy z pizzerie. Na definitivní závěry si ještě nějaký čas musíme počkat.

Anonymní svědectví

Podle tvrzení části romské komunity měl mladík být napaden hosty a obsluhou. To svědci popírají. Že útočil a obtěžoval ženy později zesnulý mladík je údajně vidět i na kamerách. Objevila se také tvrzení, že zákrok hostů byl až příliš tvrdý, spekulovalo se například o kopání a úderech pěstí, i o nepřiměřeném zákroku strážníků. Na některých serverech a v některých médiích se objevili svědci, kteří to tvrdí. Muže prý podle nich mohli zpacifikovat „jemněji". Jde ale v drtivé většině o anonymní svědectví, jejich věrohodnost je tak značně nejistá a nedá se ověřit.

Podle Deníkem oslovených přímých svědků události byl prý zákrok policie i hostů adekvátní agresivitě útočníka, který se údajně nechtěl uklidnit, k žádnému zkopání či „bezhlavému" mlácení prý nedošlo. Podle informací Deníku také kamerové záznamy prý vyvrátily verzi o příliš hrubém zákroku, nasvědčují tomu i závěry pitvy, která vyloučila cizí zavinění na úmrtí.

Událost vyvolala v Žatci obrovskou vlnu emocí. Na Kruhovém náměstí probíhají už několik dní pietní setkání, lidé zapalují svíčky a žádají důkladné prošetření události. Policie na případu intenzivně pracuje.