Jedenáct stavebníků koupilo v Nové ulici Kryrech parcelu. Avšak i kdyby chtěli, zatím tam bydlet nemohou. Tamní radnice slíbila, že inženýrské sítě budou k dispozici vloni v říjnu. Dosud však není hotová elektřina. Zčásti za to podle obce může ČEZ, dílem pak prý i sami stavebníci.

Jedním z lidí, kteří by už ve svém domku chtěli bydlet, je i Antonín Šnábl. „Když jsem před dvěma lety parcelu kupoval, bylo veřejně slíbeno, že sítě budou hotové do října 2007. Je leden 2008 a úplně hotový není plyn, s elektřinou se ještě nezačalo. Takže plyn je mi stejně k ničemu, protože bez elektřiny mi kotel nejde,“ říká muž, který je nucen v nezkolaudovaném domku bez topení bydlet. „Stal jsem se takovým bezdomovcem ve vlastním domku. Starý dům jsem prodal, protože jsem věřil, že budu bydlet v novém. V novém musím bydlet, nemám kde jinde,“ dodal Antonín Šnábl s tím, že nedokončená část Nové ulice mu přinesla i další obtíže.

Bez kolaudace není ani adresa

Skončila mu platnost občanského průkazu, úřad ho však zatím nemůže zapsat do nového bydliště, protože ještě není zkolaudován ani dům, ani ulice. Musel si tak pořídit nový občanský průkaz, kde má adresu městského úřadu v Kryrech. „Jsem prostě bezdomovec,“ říká. „Zdržení se samozřejmě stát může, ale vinu radnice vidím jednoznačně v tom, že nás na to včas neupozornili,“ dodal Antonín Šnábl.

Vedení kryrské radnice se brání, vina prý není na jejich straně. „Co bylo v našich silách, to jsme splnili. Zkolaudovaná je voda a kanalizace, plyn je před dokončením. Elektřinu bohužel neovlivníme, ČEZ si zasíťování dělá sám,“ řekl Miroslav Brda, starosta Kryr. Žádost o zasíťování byla podána v roce 2006.

Za zdržení prý mohou i majitelé parcel. „Už od prosince 2006 máme požadavek na zasíťování parcel, teď je to na energeticích. Za zdržení si mohou také sami stavebníci. Když jsme je žádali, aby sdělili, kde chtějí mít zřízené odběrné místo, trvalo některým čtyři měsíce, než nám to sdělili,“ řekl starosta.

Elektřina bude prý v březnu

ČEZ slíbil, že letos v březnu elektřina bude. Za zdlouhavé termíny prý může nedostatek projektantů. „Narážíme na strop projektantů. V tomto případě projektant pracoval rychle a dokumentaci nám předal dokonce dříve, než ho vázala smlouva. V listopadu 2007 byl vybrán zhotovitel stavby. Termín, 15. března, bude dodržen, dovolí–li to klimatické podmínky. Budeme se snažit dokončit zasíťování co nejdříve, aby elektřina v místě byla co nejrychleji,“ vyjádřila se pro Deník Soňa Hendrychová, mluvčí skupiny ČEZ.