Zcela hladce, bez komplikací, proběhlo středeční stěhování sochy chmelniční kotvy z nádvoří lounské obchodní akademie na nedaleké Komenského náměstí. Lidé ji tam na otevřeném prostranství mohou obdivovat lépe, než schovanou mezi zelení u školy, navíc na za plotem.

Objemné dílo podle návrhu Vladislava Mirvalda naložil na nákladní vůz přivolaný jeřáb. Podle jeho obsluhy váží žulový blok s kovovou částí jedenáct tun. Odborníci následně lehce sochu usadili na připravený betonový podstavec naproti střední technické škole. V dohledné době na chmelniční kotvu přibude ještě informační tabulka, která zájemcům poskytne informace o autorovi díla. Malá slavnost k oficiálnímu znovuodhalení se má uskutečnit 1. září dopoledne.

Umění v ulicích

Město nechalo malé prostranství se sochou předem upravit. Zmizelo křoví, sousední kontejnerové stání oddělila rákosová zástěna a budoucí živý plot.

Přesun této sochy je pokračováním snah lounské radnice přenést díla místních významných autorů do veřejného prostoru. Chce jim tak vzdát hold a přiblížit je občanům. Kromě Mirvaldovy chmelniční kotvy je v ulicích k vidění také Negativní hlava Kamila Linharta, a to pod hradbami u Suzdalského náměstí (čtěte zde). Přímo na něm, v místě někdejší kašny, je k vidění strojek Oktíbolz od Václava Jíry, bohužel už roky nefunkční. V současné době se jedná také o realizaci některého z děl Zdeňka Sýkory před Vrchlického divadlem (čtěte zde).