Ve východočeských Hořicích, městečka nedaleko Jičína a Hradce Králové, vzniká socha prezidenta T. G. Masaryka, která bude příští rok umístěna v Lounech na prostranství před ZŠ J. A. Komenského.

Zástupci města Loun se byli nyní v červnu podívat v areálu Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Byli mezi nimi dva zastupitelé, architekt města a pracovnice městského úřadu. „Setkali se s s akademickým sochařem Ladislavem Jezberou a prohlédli si model sochy vytvořený ze sochařské hlíny. Konzultovali s tvůrcem některé detaily chystané sochy, a také způsob přepravy budoucího díla do Loun a jeho ukotvení na cílovém místě,“ popsala návštěvu Kamila Jarolímková z Městského úřadu Louny.

Návštěvníci z Loun si prohlíželi zatím jen zmenšený hliněný model o výšce asi 90 cm. Podle něj bude vytvořen sádrový model a následně forma k odlití finální bronzové sochy. Ta už bude měřit na výšku 230 cm a bude upevněna na kamenném podstavci. Zhotovena bude podle původního návrhu akademického sochaře Otakara Švece a na své původní místo se vrátí po více než 70 letech.

Socha prvního československého prezidenta už před stejnou školní budovou jednou stála; odhalena byla 1. června 1930. Později ji však odstranili Němci – bylo to v počáteční fázi okupace a těsně před zahájením 2. světové války. Město od loňského roku usiluje o obnovení a návrat sochy na původní místo. Celý záměr loni schválili zastupitelé. Vytvoření nové sochy by mělo stát zhruba 970 tisíc korun.

Návrh podoby obnoveného pomníku T. G. Masaryka před lounskou ZŠ J. A. Komenského. Figura odpovídá původnímu návrhu architekta O. Švece, jaký býval od roku 1930 k vidění na témže místě.

Návrh podoby obnoveného pomníku T. G. Masaryka před lounskou ZŠ J. A. Komenského. Figura odpovídá původnímu návrhu architekta O. Švece, jaký býval od roku 1930 k vidění na témže místě.  zdroj: reprofoto MÚ Louny

Socha by podle plánů radnice měla být slavnostně odhalena příští rok, v říjnu 2018, k oslavě 100. výročí od vzniku samostatného Československa.

Na obnovení sochy TGM stále mohou přispívat i sami občané ve veřejné sbírce, kterou město vyhlásilo letos během jara.