Plán na obnovení sochy T. G. Masaryka v Lounech se trochu zadrhl. Zastupitelé odmítli městské radě posvětit zadání zakázky za téměř milion korun bez výběrového řízení. „Rozhodněte sami, ale musíte být připraveni na případnou kritiku," vzkázali na veřejném jednání.

Louny už řadu let plánují obnovení pomníku prvního československého prezidenta. Vznikat by konečně měl už příští rok podle původního návrhu akademického sochaře Otakara Švece. Rozpočet počítá se sumou 971 tisíc korun včetně DPH. Jak před zastupiteli prohlásil Vladimír Hons, přemýšlí se dokonce o uspořádání veřejné sbírky pod záštitou města.

Poslední krok, přímé zadání zakázky na výrobu sochy a podstavce Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích, však zastupitelé odmítli schválit.

Původní sochu odstranili Němci 

Původní socha byla odhalena 1. června 1930 před tehdejší dívčí školou, dnes ZŠ J. A. Komenského. „Jeho tehdejší technické provedení měl na starosti lounský architekt Josef Hausenblas. Součástí oslav, spojených s budováním tohoto pomníku, byl tehdy i štafetový běh Louny - Lány," připomněl zajímavost zastupitel Michal Pehr. Na začátku okupace však sochu nacisté odstranili a o jejím konkrétním osudu už není nic známo.

Návrh podoby obnoveného pomníku T. G. Masaryka před lounskou ZŠ J. A. Komenského. Figura odpovídá původnímu návrhu architekta O. Švece, jaký býval od roku 1930 k vidění na témže místě.Postava prezidenta měla úctyhodných 3,2 metru a stála na 2,65 metru vysokém podstavci. Zastupitel Pehr kolegy žádal, aby byla nyní obnovena v originální velikosti. Uvažuje se totiž o velikosti figury „jen" 230 centimetrů s podstavcem jeden krát jeden krát dva metry. Podoba by měla odpovídat původnímu návrhu.

Návrat prezidenta
do republiky

„Zvětšení té figury o zhruba metr by znamenalo prodražení zakázky o řádově tři sta tisíc," upozornil přítomné Radovan Šabata, starosta Loun. Dodal, že podle odborníků už se takto monumentální díla v současnosti nedělají. „Pro mne osobně je důležité, aby ta socha odpovídala původnímu návrhu Otakara Švece, který byl v Čechách ojedinělý. Tedy podobě, kdy pan Masaryk v listopadu 1918 přijel do republiky ze zahraničí. Která symbolizovala jeho příjezd do nové republiky," dodal starosta.

„Vadí mi výjimka z pravidel rady města. Jsou to pravidla rady, ne zastupitelstva. Nevím, proč se rada kryje usnesením zastupitelstva. Buď si budete umět zdůvodnit, že jste výjimku dali, nebo se vystavíte nebezpečí, že vás za to budeme kritizovat," řekl před hlasováním zastupitel Stanislav Rybák. Nesouhlas s výjimkou vyjádřil i místostarosta Jan Čermák.

Zastupitelé nepodpořili žádný návrh

Další pohled přidal i zastupitel Milan Čermák. „Budu hlasovat proti. Myslím si, že socha T. G. Masaryka by měla být v Masarykových sadech, a ne před školou J. A. Komenského. Stejně tak budu hlasovat proti, až budeme sochu Komenského umisťovat do Masarykových sadů," řekl.

Výsledkem při následném hlasování bylo, že zastupitelé nepodpořili žádný návrh. Ani přímé zadání zakázky na obnovu pomníku v původní velikosti, ani na zmenšenou variantu a ani na zadání klasického výběrového řízení. Věc se tak vrátí na stůl radním.