Podvody, lži a finanční škody státu. S tím se setkávají několikrát za měsíc pracovníci Úřadu práce v okrese Louny při vyplácení sociálních dávek lidem, kteří určitý čas pobývali ve Velké Británii. Využívají tamního štědrého systému sociální podpory a neváhají k tomu ještě žádat o dávky u nás.

Model je v posledních letech podobný - rodina odjede do Velké Británie a pobírá tam sociální podporu včetně přídavků na děti. V Česku pak požádá třeba o dávky hmotné nouze a dávky státní sociální podpory, rodinné dávky z Velké Británie ale zatají. Neoprávněně si takto rodina přijde na desítky tisíc korun. Ve Velké Británii například rodina se třemi dětmi může dostat na dávkách pro ně měsíčně 200 liber, což je přes sedm tisíc korun. Pokud tento příjem zatají, částka na dávkách, kterou v Česku neoprávněně pobírá, se za několik měsíců vyšplhá do desetitisíců korun.

Řadu případů ročně si od Úřadu práce přebírá policie. Například v minulých dnech obvinil komisař služby kriminální policie a vyšetřování 36letou ženu ze Žatecka z trestného činu podvodu. Pobírala zároveň dávky v Česku a Velké Británii. „Žena od Úřadu práce neoprávněně pobírala příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, neboť v žádostech neuvedla a nedoložila příjmy vyplacené z Velké Británie v podobě rodinných dávek pro její nezaopatřené děti. Úřad práce tak uvedla v omyl a svým jednáním mu způsobila škodu za celkem 15 231 korun," přiblížila Jaromíra Střelcová, lounská policejní mluvčí. „Podle trestního zákoníku jí hrozí až dvouletý trest odnětí svobody," dodala.

Spolupráce s kolegy v Británii

Podezření, že lidé při návratu z Velké Británie podvádějí a žádají o dávky, na které nemají nárok, mají pracovníci Úřadu práce v okrese Louny poměrně často. V takových případech si úřednice věc ověřují u svých kolegů ve Velké Británii. „V případech, kdy se rodina vrací po delší době ze zahraničí nebo pokud máme podezření o výplatě rodinných dávek z Velké Británie, kontaktujeme styčný orgán pro výplatu rodinných dávek ve Velké Británii. Žádáme o sdělení, zda klientovi jsou nebo nejsou rodinné dávky u nich vypláceny," vysvětlila Lenka Dvořáková, vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek Úřadu práce, kontaktního pracoviště Žatec.

Problém ale je, že odpověď ze strany Velké Británie nepřijde vždy, nebo ji úřad práce obdrží s několikaměsíčním zpožděním. „Výplatu rodinných dávek z Velké Británie nikdo z našich klientů při podání žádosti o sociální dávku neuvádí. Naši žadatelé se často mylně domnívají, že si tuto skutečnost nemůžeme ověřit. V případě, že z Británie obdržíme potvrzení o výplatě rodinných dávek, vyzveme dotyčného klienta k upřesnění výplaty dávek z ČR a z Velké Británie. Zpětně jim vyčíslíme na dávkách hmotné nouze, případně i státní sociální podpory, přeplatky. Tyto přeplatky nejsou malé, dosahují desetitisíců, a proto věc předáváme Cizinecké policii v Chomutově, která s klientem následně vede správní řízení," vysvětlila Lenka Dvořáková.