Opalování a slunění je v dnešní době velmi oblíbená činnost. V každém solárním studiu by měl zákazník dostat instrukce, zda je pro něj opalování vhodné, či kolik minut a jak často má solárium navštěvovat, kterými by se měl řídit.

Před vstupem do solária by se měla žena odlíčit. Je dobré také odložit šperky. Pleť je třeba ošetřit speciální kosmetikou, určenou do solárií. Po skončení opalování v soláriu se doporučuje alespoň dvě hodiny nekoupat. „Solární kosmetika ošetří pokožku a urychlí opálení. Přípravky po opalování zabraňují vymývání a pleť zůstane déle snědá. Druhy krémů jsou různé a je potřeba vybrat ten správný typ. Na trhu je i solární kosmetika, která pomáhá zbavit se celulitidy, což oceňují převážně ženy,“ vysvětlila Andrea Zimmermannová, majitelka solárního studia v Lounech.

Začínat je lepší po menších dávkách

Délka opalování záleží na typu solária i na typu pleti zákazníka. „Zákazník, který přijde poprvé či navštěvuje solárium krátce, by měl v soláriu trávit méně minut. Postupně si délku opalování může prodlužovat. Zkraje doporučuji intenzivnější návštěvy ve studiu, optimální je návštěva třikrát týdně. Asi po čtrnácti dnech je dobré navštěvovat solárium alespoň jednou týdně, aby opálení nevybledlo,“ pokračuje A. Zimmermannová.

Hnědou pleť chtějí mít kromě žen i muži. „Solárium navštěvuji třikrát týdně. Myslím si, že muž má o sebe dbát a opálení k tomu patří,“ řekl Stanislav Bár z Loun. „Opaluji se rád. Přes zimu nebo když nemám možnost opalovaní na slunci, navštěvuji solární studium,“ dodal Radovan Valeš.

Otázkou zůstává, jestli je solární opalovaní zdravé. „Upozorňuji zákazníky na velikost mateřských znamének. Pokud má člověk znaménko větší, měl by navštívit kožního lékaře a nechat se vyšetřit,“ doporučila A. Zimmermannová. Návštěvu solária by měli odložit lidé, kteří berou antibiotika, po operaci s očima či mají poraněnou kůži. „Při potížích s pletí by se měl nejdříve zákazník poradit s lékařem. Lidem, kteří mají citlivé oči či jsou po operaci, doporučuji brýle. Těhotné ženy, pokud jim to nezakáže lékař, se nemusí solária obávat,“ dodala A. Zimmermannová.