„Za první republiky to byl statek, pak v přízemí fungovala hospoda, v prvním patře sál. Provozovala ji Jednota, později se v ní vystřídalo několik soukromníků. V posledních letech se ale vůbec nevyužívala, budova byla hodně vlhká,“ sdělil domoušický starosta Zdeněk Kutner. „Hladina rybníka na návsi je výš, než byla podlaha v objektu,“ vysvětlil. Z dřív zvažované opravy budovy sešlo, místo toho obec přibližně před osmi roky postavila vedle hospodu novou s hřištěm na míčové sporty. A letos starou hospodu nechala zbourat.

Zdroj: DeníkDemolice objektu, terénní úpravy a následná výsadba zeleně a instalace laviček vyjdou na 4,2 milionu korun. Polovinu z toho pokryje státní dotace, zbytek zaplatí obec.

Na místě zůstalo kus zdi jako připomínka toho, co v místě stálo. „Chtěli jsme zachovat kus původní zdi, ale objekt byl v tak špatném stavu, že se všechno původní zdivo muselo zbourat a postavit znovu,“ sdělil starosta.

Nalezené kostry a hroby u Chlumčan.
Kostry, neobvyklé hroby. Vykopávky na stavbě dálnice u Loun přiblížily pravěk

Podobná akce, demolice starého a nevyužívaného objektu a jeho nahrazení něčím novým, proběhla také v samotných Domoušicích. Za zhruba 14 milionů korun se zbourala bývalá sušárna chmele, chlévy a stodola, na jejich místě vyrostlo zázemí pro místní dobrovolné hasiče. Dokončí se po rekonstrukci kanalizace v ulici. I na obnovu tohoto brownfieldu získala obec dotace.

Hasiči v Domoušicích dostanou nové zázemí, kde budou sociálky včetně sprch, čistá a špinavá šatna, v patře zasedací místnost. U hasičárny vznikly garáže na auta, postavila se i nádrž na dešťovou vodu, ze které se budou plnit cisterny hasičů. „Za nové zázemí jsme pochopitelně rádi. Bude větší, lepší, těšíme se na něj. Máme hodně věcí k výjezdům a pro naše děti, že je nemáme skoro kam dát,“ sdělil velitel Sboru dobrovolných hasičů Domoušice Pavel Kril. Sdružuje na pět desítek členů, větší prostory se tak hodí i pro různé společenské akce sboru.