S očividnou úlevou odcházeli od ústeckého krajského soudu Marcel P. a Dita M. Dva dřívější partnery v uplynulých dnech zprostili obžaloby z pěstování konopí na Lounsku. Za 70 kilo rostlin, nalezených v dokonale vybavené pěstírně za kuriózních okolností, potrestali jen 30letého a 34letého Vietnamce. Ti si od Marcela P. pronajímali prostory v domě.

Trest 6 let vězení a 10 roků vyhoštění si ale oba cizinci nevyslechli, již dříve uprchli.

Zproštění pro muže a ženu z Lounska možná nebude definitivní. Lhůtu na odvolání si totiž nechala státní zástupkyně, která považuje Marcela P. za spolupachatele odsouzených pěstitelů. A podle ní o pěstování věděla i jeho expartnerka.

Dvojici z Lounska tak soud v úterý 15. března osvobodil zatím nepravomocně. „Nebylo prokázáno, že tyto skutky spáchali obžalovaní,“ řekl předseda senátu Martin Parolek. Vinu zato nalezl u Vietnamců, které policisté zadrželi přímo v pěstírně, kde měli vlastní notebooky, nádobí i zubní kartáčky. „Spáchali pokus zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy,“ upřesnil soudce.

Vietnamcům se ale již dříve podařilo uprchnout kvůli nesprávnému postupu v přípravném řízení, kdy je po zadržení propustili z vazby.

Dokonale utajená pěstírna

Ve stodole na Lounsku se ještě na konci září 2015 ve čtyřech místnostech pěstovalo více než dva tisíce kusů rostlin konopí. Policisté později vyčíslili, že by z nich bylo možné získat kolem sedmi kilogramů čisté účinné psychoaktivní látky THC. Pěstírna byla v obci se stovkami obyvatel umístěna jen metr a půl od silnice, kudy místní denně chodili na autobusovou zastávku. Ale byla dokonale odhlučněná a díky uhlíkovým filtrům se z ní nešířil ven ani zápach. Co se ve stodole ve skutečnosti děje, nevěděli podle soudu ani expartneři, obývající v domě stavebně oddělený byt.

Podobné pěstírny konopí policie běžně identifikuje s pomocí vrtulníku s termovizí nebo na upozornění dodavatelů elektrické energie, když evidují enormní spotřebu. Tady se ale na pěstírnu přišlo jinak. Dům totiž přepadli lupiči, kteří věděli, že tady najdou konopí. Marcela P. v jeho bytě přitom spoutali, podařilo se ale přivolat pomoc. „Policisté, kteří přijeli na místo, zjistili, že cílem pachatelů pravděpodobně nebyl přepadený dům, ale přilehlý objekt. Během prohlídky v něm nalezli pěstírnu marihuany a dva spoutané muže,“ popsala již dříve policejní mluvčí Alena Bartošová.

Loupežného přepadení se mělo podle kriminalistů dopustit osm mužů z Karlovarského kraje. Někteří měli objekt hlídat zvenčí a ostatní v nočních hodinách vtrhli do domu. Rostliny marihuany ale sklidit nestihli. Po polapení je obvinili, loupež řešil v uplynulých letech ústecký krajský soud a pachatelé jsou už pravomocně odsouzeni. Kvůli okolnostem, za nichž se na pěstírnu přišlo, policie nemohla v utajení prověřovat, kdo a jak za pěstováním skutečně stojí. I proto začali stíhat Ditu M. a Marcela P. jako spolupachatele Vietnamců.

Soudce Parolek ale ve zdůvodnění rozsudku upozornil, že až pachatelé loupežného přepadení prorazili strop společný pro stodolu a obytnou část domu, kde tak bylo konopí rázem cítit, stejně jako tu bylo slyšet hluk vzduchotechniky. A vyšetřovatelům se tak později zdálo, že nebylo možné něco pěstovat ve stodole, aniž by o tom lidé z bytu nevěděli. Přímo v pěstírně ale nenašli žádné stopy po Ditě M. ani po Marcelovi P. Ti tak podle zatím nepravomocného verdiktu o tom, že u nich Vietnamci pěstují konopí, vůbec nevěděli.

Žalobkyně je ale jiného názoru a nechala si lhůtu pro případné odvolání. „Navrhovala jsem vinu,“ potvrdila státní zástupkyně Barbora Jorová. Pro Marcela P. chtěla nepodmíněný trest za pěstování stejně jako pro Vietnamce. Pro Ditu M. podmínku za účastenství, protože podle ní měla o pěstování vědět.