Restituent, který se dožaduje u Okresního soudu v Lounech na státu vydání pozemků, žerotínský rybník ze žaloby vyňal. Řekl to jeho právní zástupce před pondělním projednáváním případu.

„Když jsme viděli, jaký odpor to mezi místními vyvolalo, rozhodli jsme se ze žaloby příslušné pozemky v Žerotíně vyjmout. Nechtěli bychom způsobit lidem příkoří. Stačí, jaké příkoří způsobil stát rodině restituenta, kterého zastupuji,“ sdělil advokát Marek Hlaváč.

Vedení Žerotína i lidé z obce tento krok vítají. „Jsme samozřejmě rádi. O rybník se budeme starat dál, lidé o koupání a různé akce u něj nepřijdou,“ řekl starosta Žerotína Jiří Křišťál. Obec, která má rybník v nájmu, o vydání příslušných pozemků požádala v roce 2019. Dosud jsou pozemky státu, čekalo se, jak rozhodne soud o žalobě. „Budeme chtít tento proces dotáhnout. Aby se vlastníkem rybníka stala obec,“ dodal starosta.

Rybník se využívá ke koupání a různým akcím, je oblíbeným cílem výletů, poblíž je chatová oblast, dětský tábor, pořádají se tam tradiční trampské potlachy. V sezoně je u rybníka v provozu občerstvení.

V Žerotíně se dvěma stovkami obyvatel se podepisovala petice proti vydání rybníka do soukromých rukou, svůj nesouhlas vyjádřili i lidé z okolních obcí a měst. Panovaly obavy, že by ho nový majitel mohl oplotit a zamezit tak veřejnosti přístupu k němu. Oblast na hranici Ústeckého a Středočeského kraje je vyhledávaným místem k rekreaci. „Do Žerotína jezdím velmi rád. Občas na kole, občas s kamarády na čundr. Byl bych rád, aby místo zůstalo ve stejné podobě, v jaké je teď. Proto jsem petici podepsal,“ uvedl Tomáš Veselý z Loun.

Zpráva o možné změně vlastníka žerotínského rybníka nepříjemně překvapila také obyvatele a majitele rekreačních chat v nedalekém Bílichově. Pěknou procházkou lesem přes Cikánské údolí je od oblíbené chatové oblasti rybník vzdálen necelých pět kilometrů a je tak častým cílem rodinných výletů. „O prázdninách jsme do Žerotína s dětmi chodívali často. Kolikrát jsme u rybníku strávili i celý den. Vzhledem k tomu, že u vody je také možnost občerstvení a toalety, bylo to pro mě s dvěma malými dětmi ideální místo,“ uvedla Tereza Tomešová z Kladna, která má na Bílichově chatu a tráví tam většinu letních měsíců.

Žaloba o nahrazení projevu vůle, kterou začal v pondělí projednávat lounský soud, se sice už netýká rybníka v Žerotíně, ale restituent se na státu domáhá vydání pozemků ve Velké Černoci na Žatecku a u Nepomyšle na Podbořansku, a to desítek hektarů v lokalitě Ptačí vrch mezi Nepomyšlí a Brody. Žaloba je dalším krokem ve sporu mezi ním a státem, týká se nevypořádaných restitučních nároků, které nebyly ani po více než 25 letech dořešeny k jeho spokojenosti.