Pochybnosti o poctivosti skutečných úmyslů dlužníka, ne zcela zpřístupněné účetnictví pro insolvenční správkyni nebo nejasný vztah ke společnosti Legios Loco. To je jen několik argumentů, na základě kterých Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl povolit reorganizaci společnosti Legios (později Industry Plant LG a nyní Heavy Machinery Services).
Vagonka v Lounech dluží věřitelům zhruba tři miliardy korun, rozhodnutím soudu se otvírá cesta ke konkurzu. Při něm by mohlo dojít také k prodeji rozsáhlého výrobního areálu v Lounech. Takto získané peníze by se pak rozdělily mezi věřitele. Těch je přes tři sta.
Plné znění usnesení najdete na stránkách isir.justice.cz.
Současné rozhodnutí soudu lze označit jako přelomové. „Dlužník od podání návrhu na povolení reorganizace deklaroval upřímnou snahu o její uskutečnění, nicméně jeho jednání a plnění povinností uložených mu soudem, případně vyplývajících přímo ze zákona, čím dál více vzbuzovaly pochybnosti o poctivosti jeho skutečných úmyslů,“ popsal v rozhodnutí soudce Zdeněk Strnad.
Firma například často střídala lidi ve statutárních funkcích a problematické bylo i obsazení dozorčí rady, které bylo podle soudu pouze formální. Faktický management není podle soudu možné identifikovat, řídicí struktura firmy se prolíná s vedením firmy Legios Loco.
Neprůhledné vztahy
„Dlužník pronajímá společnosti Legios Loco výrobní areál a dodává mu pracovní sílu v dělnických profesích, přičemž veškerý obchod se děje přes společnost Legios Loco. Soudu nebylo spolehlivě objasněno, jak přesně se tato spolupráce realizuje a jaké transakce mezi oběma společnostmi probíhají,“ uvádí se v rozhodnutí.
Podle soudu je vztah pro dlužníka nevýhodný. Například několikrát fakturoval společnosti Legios Loco výkony svých zaměstnanců spojené s opravami a výrobou železničních vozů ve výši kolem deseti milionů korun měsíčně a zároveň jí poskytl slevu ve výši 100 procent, výsledná částka k úhradě tak činila nula korun.
Podle soudu z výslechu některých osob vyplývá, že účelové založení společnosti Legios Loco se chystalo už před rokem 2013.
Společnost Heavy Machinery Services se proti rozhodnutí soudu hodlá odvolat. Ve svém vyjádření napadá soudce i konkurzní správkyni. „Insolvenční řízení se společností Heavy Machinery Services dostává bizarní rozměry. Současný insolvenční soudce Zdeněk Strnad se snaží všemi prostředky, podle všeho i nezákonnými, zabránit věřitelům, aby vyjádřili svůj názor na případnou reorganizaci,“ uvedla mediální konzultantka společnosti Heavy Machinery Services Iva Šachová.
Insolvenční řízení začalo na podzim roku 2013, kdy na Legios podala kvůli více než dvousetmilionové pohledávce návrh na insolvenci slovenská Všeobecná úvěrová banka. Výší celkových pohledávek jde o jeden z největších bankrotových procesů v ČR. Situace okolo něj je nepřehledná a plná nestandardních kroků. Proces doprovázejí policejní vyšetřování a soudní tahanice.
Soudy za daňové úniky ve firmě odsoudily v minulých letech několik lidí, další tresty padly za neodvádění daní a poplatků za sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance firmy. I v současné době dění ve společnosti vyšetřuje policie, konkrétně jihočeská kriminálka. Podle konkurzní správkyně, která se zúčastnila loňského říjnového policejního zásahu v areálu v Lounech, se ve firmě v poslední době ztratily desítky milionů korun. To může naznačovat pokus o vytunelování.
Tiskové prohlášení Heavy Machinery ServicesInsolvenční řízení se společností Heavy Machinery Services, a.s. (HMS) dostává bizarní rozměry. Nejdříve v něm rozhoduje nepříslušný insolvenční soudce, který byl následně z případu rozhodnutím vyššího soudu odvolán a jeho rozhodnutí zneplatněna. Současný insolvenční soudce Zdeněk Strnad se snaží všemi prostředky, podle všeho i nezákonnými, zabránit věřitelům, aby vyjádřili svůj názor na případnou reorganizaci HMS. Zákon hovoří jasně, o osudu firmy v insolvenci musí rozhodnout věřitelé. Toto soudní rozhodnutí neznamená konkurz, soudce nemůže svévolně odmítat svolání schůze věřitelů a nebrat na vědomí věřitelské návrhy. Soudce, bohužel pro zaměstnance i věřitele, vytvořil naprosté právní vakuum a zmatek. Proti rozhodnutí se HMS v dané lhůtě odvolá.
Na druhou stranu není tento vývoj neočekávaný, podobných nestandardních kroků se v rámci insolvenčního řízení s HMS odehrálo více. Insolvenční správkyní případu je paní Petra Hýsková, která loni 19. prosince ztratila povolení k výkonu insolvenčního správce a přesto ji soud dosud neodvolal. To je v přímém rozporu s dikcí zákona. Dochází tak k bezprávnímu stavu a neúnosné situaci, kdy paní Hýsková, která nemá oprávnění vykonávat svoji funkci, obstruuje činnost podniku a poškozuje věřitele i zaměstnance.
Iva Šachová,
mediální konzultantka HMS