Pro firmu, kterou stoprocentně vlastní město, by to znamenalo nepříjemný zásah do její ekonomiky. Nový právní zástupce firmy podal dovolání k Nejvyššímu soudu a čeká se na výsledek řízení. Teplárna se ale připravuje na to, že peníze bude muset v příštím roce zaplatit.

Rozhodnutí, zda a jak se vše projeví v cenách tepla pro obyvatele města, zatím nepadlo. V Česku se od ledna snižuje sazba daně z přidané hodnoty na teplo z nynějších 15 na 10 procent, jeho zlevnění je ale v Žatci nepravděpodobné. „O cenách tepla na příští rok budeme na radě města jednat v polovině prosince, kdy nás vedení Žatecké teplárenské seznámí se svým návrhem,“ sdělil místostarosta Radim Laibl. „Mně osobně se nelíbí, aby za chybu jiného dopláceli lidé, kteří teplo odebírají,“ dodal.

Den otevřených dveří a setkání absolventů na žateckém gymnáziu
Žatecké gymnázium ovládly vzpomínky. Sešli se tam absolventi

Spor kvůli dodávkám štěpky se táhne téměř deset let, původně se jednalo o náhradu škody ve výši 6,4 milionu korun. „Vzhledem k délce sporu a rostoucímu penále se nakonec může náhrada škody vyšplhat na mnohem vyšší sumu,“ vysvětlil mediální zástupce města Tomáš Kassal.

Teplárna v minulosti neodebrala smluvené množství štěpky. A to také kvůli její údajné nízké kvalitě. ,,Uzavřená smlouva mezi teplárnou a dodavatelem byla pro společnost nevýhodná a dostupné argumenty a důkazy nebyly u soudu patřičně využity,“ řekl Jaroslav Hladký, který je od letoška předsedou představenstva ŽT.

Teplo není v ohrožení

„Platba několika milionů korun, která nyní teplárnu může potkat, je nepříjemná, ale není likvidační. Je to ale v každém případě určitá komplikace. Peníze se daly využít jinak, například na údržbu či do modernizace teplárny nebo na mimořádnou větší splátku úvěrů, které máme, což nyní nebude možné,“ doplnil Jaroslav Hladký. Výrobu a dodávku tepla a teplé vody do města to podle jeho slov nijak neomezí.

ŽT pálí štěpku v kotli s ORC cyklem, který kromě tepla vyrábí i elektrickou energii, jež společnost dodává do rozvodné sítě. Jako doplňkové a záložní zdroje slouží tři uhelné kotle. A právě kvůli nim čelí ŽT dalšímu problému. Krajský soud v Ústí nad Labem řeší, zda při rekonstrukci dvou z nich nedošlo k machinacím s dotací. ŽT jako právnická osoba a tři lidé jsou obžalováni ze zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie a pomoci k jeho spáchání. Vzhledem k výši údajné škody, obžaloba ji vyčíslila na 950 tisíc korun, hrozí poměrně vysoké tresty – od dvou do osmi let odnětí svobody.

Teplárně hrozí celá škála postihů. Například peněžitý trest nebo zákaz přijímání dotací. Součástí řízení je i nárok Ministerstva životního prostředí ČR ve výši jednoho milionu korun jako náhrada škody.

Skatepark v Žatci, prosinec 2019
Uvolní žatecká U rampa místo parkovišti? Jezdcům na prknech se to nelíbí