Probíhala obnova a přístavba kulturního domu v Bitozevsi za několik milionů, jak měla, podle zákonů, nebo nestandardně a neprůhledně, jak tvrdí žalobci? Ve zdlouhavém procesu nejprve lounský soud vyměřil podmíněné tresty exstarostovi Václavu Šístkovi a zástupci stavební společnosti Betet Jaroslavu Solčanskému, škodu vyčíslil na téměř 900 tisíc korun. Odvolací soud ale rozsudek zrušil, proces tak bude pokračovat. Dalšího dokazování se ale zúčastní jen zástupce firmy. Bývalý starosta zemřel dříve, než zazní konečný verdikt.

Krajský soud první rozhodnutí zrušil

„Věc je vůči obžalovanému Václavu Šístkovi zrušena a zastavena, neboť obžalovaný zemřel. V případě obžalovaného Jaroslava Solčanského soud rozsudek zrušil a vrátil věc soudu prvního stupně,“ potvrdila Romana Říčanová, mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem, který o odvolání obou mužů rozhodoval.
Odvolací senát nařídil nové projednání, vrátil kauzu lounskému soudu, poukázal přitom na některé údajné vady v rozsudku, má prý také pochybnosti o správnosti skutkových zjištění.

Připomeňte si: Exstarosta Bitozevsi Šístek odešel od soudu s podmínkou

Obžalovaní napadali také znalecký posudek. Krajský soud, alespoň zčásti, jejich stížnosti přijal. Uznal námitku proti odbornému zaměření znaleckého ústavu a vadilo mu také, že u přelíčení nebyl vyslechnut přímo znalec, ale pouze jeho zástupce.

Dvakrát placený materiál

close Kulturní dům v Bitozevsi. Právě u něj začaly problémy, které nakonec bývalého starostu přivedly až k policejnímu obvinění a chystanému jednání u soudu. info Zdroj: Deník/Petr Kinšt zoom_in Obžaloba kladla ve složité kauze, která se začala prošetřovat už v roce 2012, bývalému starostovi Šístkovi a stále ještě klade zástupci stavební firmy Betet Solčanskému za vinu, že při rekonstrukci za několik milionů korun obec společnosti dvakrát zaplatila některý materiál na stavbu. Například tvárnice nebo podlahovou krytinu. A že bylo firmě zaplaceno za některé práce přesto, že je dělali „svépomocí“ lidé z obce. Škoda měla činit 872 tisíc.

Lounský soud se původně, po rok a půl trvajícím procesu, shodl se závěry obžaloby i znaleckého posudku. Václav Šístek, který před rychlým odvoláním z funkce v roce 2012 vedl Bitozeves šestadvacet let, slyšel v lednu 2016 rozsudek ve výši dvaceti měsíců s podmíněným odkladem na čtyři roky za přečin porušování povinností při správě cizího majetku. Jaroslav Solčanský slyšel tehdy verdikt tři roky s podmíněným odkladem na pět let za podvod. Součástí rozsudku byla také náhrada škody. Peníze, téměř 900 tisíc korun, měla získat obec Bitozeves, která se i přes některé nestandardní kroky k řízení nakonec připojila.

Proběhne nové dokazování

Podle tehdejšího rozhodnutí si musel být starosta vědom, že na stavbě neprobíhá vše, jak má. O duplicitních fakturách a že platí za práci, kterou prováděli lidé z obce, musel podle soudu vědět. „Vina obou byla prokázána. Bylo provedeno rozsáhlé dokazování, vyslechnuta řada svědků, potvrdil ji také znalecký posudek,“ odůvodnil tehdy rozsudek soudce Petr Šilhan. Tento verdikt je ale nyní po rozhodnutí krajského soudu zrušený, neplatí a proběhne nové dokazování.

Oba muži od počátku vinu popírali. „Jsem přesvědčen, že žádná škoda nevznikla. Žádné duplicitní faktury jsem neviděl, nikdo mi je dosud neukázal, peníze také nechybí,“ uvedl na začátku roku 2016 v reakci na tvrzení obžaloby Václav Šístek. Podobně se vyjádřil také Jaroslav Solčanský. „Celá kauza vznikla za účelem odvolání starosty Šístka a dosadit nové vedení obce. Stavební práce byly provedeny podle smluv, Bitozeves žádnou škodu neeviduje, je to jen domnělá škoda od znalce, jehož posudek vykazuje mnoho závažných chyb. Všechny stavební práce byly skutečně provedeny,“ řekl.

Nový odborný posudek

A co tvrdí obžaloba? Stále trvá na provinění obou mužů. Ztotožnila se se závěry původního znalce, který byl ale nyní u krajského soudu zpochybněn a jeho posudek bude muset být minimálně dopracován, možná se bude dělat i nový.

Například se podle znalce měla v dokladech dvakrát objevit podlahová krytina za 232 tisíc nebo cihly za 438 tisíc. Jednou byl prý materiál vyúčtován podle smlouvy o dílo, podruhé měl být fakturován obci jako materiál, který pak měla použít pro práce svépomocí. Zaplaceno podle znalce a obžaloby dostala společnost i za některé práce, které dělali lidé z obce, podle žalobců si firma Betet takto neoprávněně účtovala 201 tisíc. Posudek se podivoval také nad tím, že v dodatcích ke smlouvám údajně obec dobrovolně podepsala změny k horšímu, za stejnou cenu prý souhlasila s horším materiálem. Měly být údajně dodány horší dveře nebo obklady. Podle obžalovaných se jednalo například o změnu barvy a další drobnosti, ne věci, které by obec poškozovaly.

Případ se táhne už od roku 2012, tehdy někteří zastupitelé Bitozevsi upozornili na nestandardní průběh opravy a přístavby kulturního domu. Podle jejich tvrzení společnost Betet, která vyhrála výběrové řízení a slíbila akci udělat kompletně celou, tak neučinila a ušetřila a obec naopak tratila. Některé práce pak prý měly být dělány bez vědomí zastupitelstva a schvalovány měly být dodatečně. Zastupitelům se také nelíbilo, že stavební dozor pro obec dělala na akci také firma Betet, tedy stejná společnost, která prováděla rekonstrukci. V obci po odhalení případu došlo k výměně vedení. Pak ale následovaly volby a další změna. Současné vedení obce opět tvrdí, že k žádné škodě nedošlo. Obec ale vede nevlastní syn Václava Šístka, jeho oponenti upozorňují na střet zájmů. K řízení o škodě se ale nakonec obec připojila.

Psali jsme: Kauza exstarosty Šístka: u soudu se střídají zastupitelé, někteří i dvakrát

Podle obžalovaných šlo v případu o administrativní nedorozumění. Vinu od začátku popírali, peníze prý obci naopak ušetřili. „Obec jsme o nic nepřipravili, naopak jsme se snažili peníze při rekonstrukci ušetřit a povedlo se nám to. Zdivo, které je vyfakturováno, na stavbě skutečně je, nikde jinde žádné není. Peníze nechybí, byly propláceny podle smlouvy,“ říkal během procesu Šístek.

„Vyhráli jsme výběrové řízení, provedli jsme poté výstavbu podle smlouvy o dílo. Rozpočet jsme dodrželi, dokonce jsme ušetřili. Přiznávám, že ve smlouvách jsou některé věci uvedeny dvakrát, ale jedná se o administrativní chybu. Při psaní dodatků ke smlouvě nám tam některé věci zůstaly duplicitně, ale omylem. Určitě jsme ale nikdy nic dvakrát nefakturovali, ani jsme nikdy dvakrát nedostali zaplaceno. Byla to chyba ve smlouvách. Na fakturách bylo vše v pořádku a vše je jen jednou vyfakturováno a jednou zaplaceno,“ popírá svou vinu také Solčanský.

Nyní se tedy případ znovu vrací k lounskému soudu, bude znovu rozhodovat, musí se zabývat také námitkami odvolacího senátu. Proces, který se táhne už od roku 2014, tak běží dál…