VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exstarosta se verdiktu nedočkal, soud kvůli statisícům běží dál

Bitozeves - Odvolací senát zrušil podmíněné tresty za údajně neprůhlednou obnovu kulturního domu v Bitozevsi. Případ se bude projednávat znovu. Václav Šístek ale mezitím zemřel.

13.3.2017
SDÍLEJ:

Dlouholetý starosta Václav Šístek obvinění odmítl, peníze obci prý naopak ušetřilFoto: Deník/Hynek Dlouhý

Probíhala obnova a přístavba kulturního domu v Bitozevsi za několik milionů, jak měla, podle zákonů, nebo nestandardně a neprůhledně, jak tvrdí žalobci? Ve zdlouhavém procesu nejprve lounský soud vyměřil podmíněné tresty exstarostovi Václavu Šístkovi a zástupci stavební společnosti Betet Jaroslavu Solčanskému, škodu vyčíslil na téměř 900 tisíc korun. Odvolací soud ale rozsudek zrušil, proces tak bude pokračovat. Dalšího dokazování se ale zúčastní jen zástupce firmy. Bývalý starosta zemřel dříve, než zazní konečný verdikt.

Krajský soud první rozhodnutí zrušil

„Věc je vůči obžalovanému Václavu Šístkovi zrušena a zastavena, neboť obžalovaný zemřel. V případě obžalovaného Jaroslava Solčanského soud rozsudek zrušil a vrátil věc soudu prvního stupně,“ potvrdila Romana Říčanová, mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem, který o odvolání obou mužů rozhodoval.
Odvolací senát nařídil nové projednání, vrátil kauzu lounskému soudu, poukázal přitom na některé údajné vady v rozsudku, má prý také pochybnosti o správnosti skutkových zjištění.

Připomeňte si: Exstarosta Bitozevsi Šístek odešel od soudu s podmínkou

Obžalovaní napadali také znalecký posudek. Krajský soud, alespoň zčásti, jejich stížnosti přijal. Uznal námitku proti odbornému zaměření znaleckého ústavu a vadilo mu také, že u přelíčení nebyl vyslechnut přímo znalec, ale pouze jeho zástupce.

Dvakrát placený materiál

Kulturní dům v Bitozevsi. Právě u něj začaly problémy, které nakonec bývalého starostu přivedly až k policejnímu obvinění a chystanému jednání u soudu.Obžaloba kladla ve složité kauze, která se začala prošetřovat už v roce 2012, bývalému starostovi Šístkovi a stále ještě klade zástupci stavební firmy Betet Solčanskému za vinu, že při rekonstrukci za několik milionů korun obec společnosti dvakrát zaplatila některý materiál na stavbu. Například tvárnice nebo podlahovou krytinu. A že bylo firmě zaplaceno za některé práce přesto, že je dělali „svépomocí“ lidé z obce. Škoda měla činit 872 tisíc.

Lounský soud se původně, po rok a půl trvajícím procesu, shodl se závěry obžaloby i znaleckého posudku. Václav Šístek, který před rychlým odvoláním z funkce v roce 2012 vedl Bitozeves šestadvacet let, slyšel v lednu 2016 rozsudek ve výši dvaceti měsíců s podmíněným odkladem na čtyři roky za přečin porušování povinností při správě cizího majetku. Jaroslav Solčanský slyšel tehdy verdikt tři roky s podmíněným odkladem na pět let za podvod. Součástí rozsudku byla také náhrada škody. Peníze, téměř 900 tisíc korun, měla získat obec Bitozeves, která se i přes některé nestandardní kroky k řízení nakonec připojila.

Proběhne nové dokazování

Podle tehdejšího rozhodnutí si musel být starosta vědom, že na stavbě neprobíhá vše, jak má. O duplicitních fakturách a že platí za práci, kterou prováděli lidé z obce, musel podle soudu vědět. „Vina obou byla prokázána. Bylo provedeno rozsáhlé dokazování, vyslechnuta řada svědků, potvrdil ji také znalecký posudek,“ odůvodnil tehdy rozsudek soudce Petr Šilhan. Tento verdikt je ale nyní po rozhodnutí krajského soudu zrušený, neplatí a proběhne nové dokazování.

Oba muži od počátku vinu popírali. „Jsem přesvědčen, že žádná škoda nevznikla. Žádné duplicitní faktury jsem neviděl, nikdo mi je dosud neukázal, peníze také nechybí,“ uvedl na začátku roku 2016 v reakci na tvrzení obžaloby Václav Šístek. Podobně se vyjádřil také Jaroslav Solčanský. „Celá kauza vznikla za účelem odvolání starosty Šístka a dosadit nové vedení obce. Stavební práce byly provedeny podle smluv, Bitozeves žádnou škodu neeviduje, je to jen domnělá škoda od znalce, jehož posudek vykazuje mnoho závažných chyb. Všechny stavební práce byly skutečně provedeny,“ řekl.

Nový odborný posudek

A co tvrdí obžaloba? Stále trvá na provinění obou mužů. Ztotožnila se se závěry původního znalce, který byl ale nyní u krajského soudu zpochybněn a jeho posudek bude muset být minimálně dopracován, možná se bude dělat i nový.

Například se podle znalce měla v dokladech dvakrát objevit podlahová krytina za 232 tisíc nebo cihly za 438 tisíc. Jednou byl prý materiál vyúčtován podle smlouvy o dílo, podruhé měl být fakturován obci jako materiál, který pak měla použít pro práce svépomocí. Zaplaceno podle znalce a obžaloby dostala společnost i za některé práce, které dělali lidé z obce, podle žalobců si firma Betet takto neoprávněně účtovala 201 tisíc. Posudek se podivoval také nad tím, že v dodatcích ke smlouvám údajně obec dobrovolně podepsala změny k horšímu, za stejnou cenu prý souhlasila s horším materiálem. Měly být údajně dodány horší dveře nebo obklady. Podle obžalovaných se jednalo například o změnu barvy a další drobnosti, ne věci, které by obec poškozovaly.

Případ se táhne už od roku 2012, tehdy někteří zastupitelé Bitozevsi upozornili na nestandardní průběh opravy a přístavby kulturního domu. Podle jejich tvrzení společnost Betet, která vyhrála výběrové řízení a slíbila akci udělat kompletně celou, tak neučinila a ušetřila a obec naopak tratila. Některé práce pak prý měly být dělány bez vědomí zastupitelstva a schvalovány měly být dodatečně. Zastupitelům se také nelíbilo, že stavební dozor pro obec dělala na akci také firma Betet, tedy stejná společnost, která prováděla rekonstrukci. V obci po odhalení případu došlo k výměně vedení. Pak ale následovaly volby a další změna. Současné vedení obce opět tvrdí, že k žádné škodě nedošlo. Obec ale vede nevlastní syn Václava Šístka, jeho oponenti upozorňují na střet zájmů. K řízení o škodě se ale nakonec obec připojila.

Psali jsme: Kauza exstarosty Šístka: u soudu se střídají zastupitelé, někteří i dvakrát

Podle obžalovaných šlo v případu o administrativní nedorozumění. Vinu od začátku popírali, peníze prý obci naopak ušetřili. „Obec jsme o nic nepřipravili, naopak jsme se snažili peníze při rekonstrukci ušetřit a povedlo se nám to. Zdivo, které je vyfakturováno, na stavbě skutečně je, nikde jinde žádné není. Peníze nechybí, byly propláceny podle smlouvy,“ říkal během procesu Šístek.

„Vyhráli jsme výběrové řízení, provedli jsme poté výstavbu podle smlouvy o dílo. Rozpočet jsme dodrželi, dokonce jsme ušetřili. Přiznávám, že ve smlouvách jsou některé věci uvedeny dvakrát, ale jedná se o administrativní chybu. Při psaní dodatků ke smlouvě nám tam některé věci zůstaly duplicitně, ale omylem. Určitě jsme ale nikdy nic dvakrát nefakturovali, ani jsme nikdy dvakrát nedostali zaplaceno. Byla to chyba ve smlouvách. Na fakturách bylo vše v pořádku a vše je jen jednou vyfakturováno a jednou zaplaceno,“ popírá svou vinu také Solčanský.

Nyní se tedy případ znovu vrací k lounskému soudu, bude znovu rozhodovat, musí se zabývat také námitkami odvolacího senátu. Proces, který se táhne už od roku 2014, tak běží dál…

Autor: Hynek Dlouhý

13.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači v prodejnách prodavač elektro. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, Václava Majera 2897, výhodou znalost elektro, není podmínkou, stravenky, bonusy, zájemci hlaste se e-mailem: louny@expert.cz, telč. 606677684 od 9,00 do 17,00 hod. Pracoviště: K + b elektro expert s.r.o., prodejna louny, Václava Majera, č.p. 2897, 440 01 Louny 1. Informace: Přemysl Bílek, +420 606 677 684. Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 15 000 Kč Ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Koito Czech, Na Astře 3001 Žatec, krátkodobé zaměstnání, vstupní a výstupní kontrola interiérových prvků, automobilový průmysl,, požadujeme: manuální zručnost, fyzická zdatnost, ochota pracovat, spolehlivost, smysl pro odpovědnost, kontakt: telefonicky na č. 608842761 po-pá od 8,00 do 17,00 hod, email: dmytro.richfame@gmail.com. Pracoviště: Richfame solution s.r.o., pracoviště koito czech žatec, Na Astře, č.p. 3001, 438 01 Žatec 1. Informace: Dmytro Liakhovych, +420 608 842 761. Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů operátor výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 93. Poznámka: místo výkonu práce: Na Astře 3001, 438 01 Žatec, Hledáme spolehlivé a manuálně zručné zaměstnance. Není nutné mít speciální vzdělání, pokud jste připraveni naučit se nové věci. Smlouva není s agenturou. , Požadavky: , - Zdravotní způsobilost pro práci ve třísměnném provozu , - Manuální zručnost , - Spolehlivost a odpovědnost za výsledky své práce , Náplň práce:, - Obsluhuje zařízení při montáži výrobků., - Kontroluje výrobky v rámci pravidel kvality a produktivity., , příspěvek na dojíždění, stravování, penzijní připojištění, sick days, dovolená navíc, bonusy, firemní doprava ze směru Chomutov, Most, Podbořany, kontakt: telefonicky po-pá 9,00 - 15,30 na č. 725514198, email: nabory@koito-czech.cz,. Pracoviště: Koito czech s. r. o., Na Astře, č.p. 3001, 438 01 Žatec 1. Informace: Lenka Nowaková, +420 725 514 198. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč Prodavači smíšeného zboží prodavači ve smíšeném zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Kosmonautů 2289 Louny - prodejna smíšeného zboží, znalost českého jazyka, plynulá vietnamština výhodou (komunikační jazyk na pracovišti), dále požadujeme pečlivost, časovou flexibilitu, zodpovědnost a samostatnost, znalost manipulace se zbožím (skádáním a vybalováním zboží)., případně i drobný úklid ve skladě, práce v potravinách, Kontakt: nejlépe zaslat životopis nauvedenou emailovou adresu a zaměstnavatel zašle zpět odpověď, nebo osobně na uvedené adrese nebo telefonicky každý pátek od 15,00 hod do 17,00 hod na č. 770678789. Pracoviště: Haihien s.r.o., provozovna louny, Kosmonautů, č.p. 2289, 440 01 Louny 1. Informace: Ngo Thao, +420 770 678 789.

V Cítolibech u Loun si v sobotu připomněli 100. výročí založení Československa.
11

FOTO: V Cítolibech k výročí republiky zasadili strom svobody

Burza klubu sběratelů pivních etiket v Lounech.
22

FOTO: Burza klubu sběratelů pivních etiket proběhla v Lounech

Vrátí se Masaryk, k nebi vyletí balonky i ohňostroje

Ústecký kraj – Sté výročí vzniku Československa oslaví region mnoha akcemi.

Postoloprtští možná získají zdarma kompostéry, rozhodne dotace

Postoloprty – Lidé v Postoloprtech možná získají zdarma kompostéry na ukládání odpadu ze zahrádek.

Rekonstrukce pomalu končí, knihovnu čeká stěhování zpět

Žatec – Městskou knihovnu v Žatci čeká stěhování zpět do budovy na náměstí Svobody, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Kam o víkendu na fotbal? Domoušice hostí v šlágru Bílinu

Lounsko - Na Lounsku diváci o víkendu krajský přebor neuvidí, Dobroměřice, Louny i Žatec totiž hrají na hřištích soupeřů. Fanoušci si ale můžou vybrat z celé řady dalších zápasů, doporučujeme například duel Domoušic s Bílinou, ktreý se v rámci I. A třídy bude hrát v sobotu od půl čtvrté. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT