Poznáte blízké kopce Českého středohoří jen podle obrysů? Jaký městys leží mezi Perucí a Veltěžemi? Jak se jmenuje turisty velmi oblíbená lokální železniční trať z Lovosic do Mostu? To jsou jen některé otázky z posledního kola tradiční soutěže Znáš své město a okolí?, jejíž výsledky byly slavnostně vyhlášeny v pátek 31. května. Svědkem ceremoniálu a předání hodnotných cen byla velká zasedací síň lounské radnice.

Letos se uskutečnil už sedmý ročník této soutěže pro žáky základních škol z Lounska a gymnázia. Tentokrát se zapojilo celkem 253 účastníků. Ti nejúspěšnější museli postupně v pěti kolech správně odpovědět na pět desítek zajímavých otázek z různých oborů, ovšem vždy spjatých s Louny a blízkým okolím.

„Poslední, páté kolo bylo na čas. Rozhodovala tak zvolená taktika. Děti mohly odpovídat buď co nejrychleji a snažit se být první, nebo naopak vsadit na zaručeně správné odpovědi a doufat, že rychlejší soupeři budou chybovat," vysvětlil princip závěru soutěže Vlastimil Lisse, ředitel ZŠ kpt. O. Jaroše Louny, která klání každoročně pořádá. A také tentokrát bylo právě toho kolo zásadní a pořádně zamíchalo závěrečným pořadím.

Triumf a celkové první místo může tentokrát slavit Markéta Parýzková z Gymnázia V. Hlavatého Louny, druhé místo vybojoval Martin Černík ze ZŠ J. A. Komenského Louny a třetí Tomáš Jarý ze ZŠ kpt. O. Jaroše Louny. Hlavními cenami, kromě mnoha dalších, byly tablety a tzv. chytrý telefon.

Soutěž byla samozřejmě rozdělena do několika kategorií podle věku žáků – od pátých do devátých tříd a odpovídajících ročníků gymnázia.