Za dva týdny, v neděli 11. prosince, vstupuje v platnost nový jízdní řád pro rok 2012. Po měsících jednání je rozhodnuto: na trati Jirkov - Chomutov - Žatec - Lužná u Rakovníka dojde k výrazné redukci spěšných vlaků.

Regionální osobní dopravu si objednávají kraje, vlaky dálkové dopravy v celé ČR ministerstvo dopravy.

Ministerstvo se rozhodlo, že už nebude objednávat spěšné vlaky na trati Chomutov - Žatec - Lužná. Nyní tam jezdí šest párů spěšných vlaků. Od nového jízdního řádu zůstanou pouze tři páry jedoucí denně, které společně zajistí Ústecký a Středočeský kraj.

„Ústecký kraj se rozhodl doobjednat další vlaky - jeden ranní spoj v pracovní dny ze Želče do Chomutova a dva páry vlaků ve dnech školního vyučování v trase Chomutov - Žatec, pojedou ráno a odpoledne v obdobných časech jako teď,” sdělila Radka Pistoriusová, tisková mluvčí Českých drah.„Ve večerních hodinách pojede denně osobní vlak z Chomutova v 18:12 do Žatce a jedná se o jeho pokračování v neděli a ve svátek do Lužné u Rakovníka k rychlíku do Prahy, v pátek a v sobotu ve 20:00 hodin až do Rakovníka, v Lužné u Rakovníka jako přípoj k osobnímu vlaku do Kladna,” dodala.

Změna přinese zhoršení nabídky

„I tak to bude znamenat poměrně výrazné zhoršení nabídky dopravy na Žatecku,“ řekl vedoucí oddělení dopravní obslužnosti Ústeckého kraje Jakub Jeřábek.

Novinky čekají také cestující na trati Postoloprty - Louny - Lovosice. „Tři spoje, které v současném jízdním řádu jezdí v pracovní dny, pojedou pouze ve dnech školního vyučování,” uvedla mluvčí Českých drah. Ty na všechny spoje nově nasadí motorové jednotky Regionova, které jezdí například na trati Most - Louny - Rakovník.